Oto Haber

Published on Eylül 24th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Sektörden Haberler (ÖTV)

Otomotive geçtiğimiz ekim ayında olduğu gibi yine bir gecede ansızın vergi artışı geldi. Bu kez bütçe hedeflerinin tutturulamayacağının anlaşılması üzerine birkaç haftadan beri bazı sektörlere zam geleceği biliniyordu. Sadece net tutar ortada yoktu. Maliye Bakanlığı ‘gece yarısı’ düzenlemesiyle otomotivde motor silindir hacmi 1.600 cc’yi geçmeyen araçlarda uygulanan yüzde 37’lik ÖTV’yi yüzde 40’a yükseltildi. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı
Bu Haber üzerine Renault, Subaru ve Citroen gibi firmalar ÖTV zammı hakkında açıklama yaptılar: Renault Eylül ayında yapılacak alış verişlerde ÖTV zammını kendisinin karşılayacağını vâdederken Subaru tarafından yapılan açıklamada “Subaru 1600cc altı otomobillerde meydana gelen ÖTV artışından doğan fiyat farkını, ürünlerinin fiyatlarına yansıtmayacaktır.” denildi. Citroen de benzer bir kararla binek araçlardaki ÖTV artışından doğan fiyat farkını, ürünlerinin fiyatlarına yansıtmama kararı aldı. ÖTV artışının ve bu kampanyaların sektöre nasıl etki edeceği önümüzdeki günlerde tam olarak netleşecektir. Ancak yapılan benzin zamları da hesaba katıldığında otomotiv sektörü için zor bir yıl olacağını söylemek mümkün.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑