Oto Haber

Published on Aralık 2nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

PSA Grubu, Trémery Fabrikası’nda yeni 3 silindirli benzinli motor üretim hattını devreye aldı

 

PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin ve Lorraine Valisi Christian Galliard de Lavernée, dünyanın en büyük dizel motor üretim fabrikası olan Trémery Fabrikası’nda yeni 3 silindirli benzinli motor ailesi üretim biriminin açılışını yaptılar.

 

PSA Grubu HDi dizel motor seçeneklerinde uygulanan önemli ve  derin değişim hamlesini küçük motor tiplerinde de başlatmaya karar verdi. Bu 3 silindirli yeni motor ailesi, bir yandan motorun (güç ve tork) performansını korurken, aynı zamanda silindir hacminin küçültülmesi sayesinde emisyon salımlarını azaltarak motorun veriminin artırılmasını sağlıyor.

 

Daha kompakt, 68 ile 82 hp arasında güç üreten bu 3 silindirli yeni motorlar aynı güçteki 4 silindirli mevcut motorlara kıyasla yakıt tüketiminin ve C0² salınımlarının %25 azaltılmasını sağlayacaklar.

 

Sürücü böylece bir yandan optimal sürüş keyfini korurken aynı zamanda yakıt tüketiminde 100 km’de yaklaşık1,5 ltasarruf yapacak.

 

Bu yeni 3 silindirli benzinli motorlar 2012 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek olan yeni Peugeot 208 üretiminde kullanılacak. Bu model 1.2l VTi 82 hp versiyonunda sadece 104 g/km ve 1.0l VTi 68 hp versiyonunda 99 g/km emisyon değerine sahip olacak.

 

2008 başında devreye alınan bu proje kapsamında Grup 717 Milyon Euro yatırım yaptı: Bu rakamın 460 Milyon Euro’su 52 patent tescili ve 1200 mühendis ve teknisyen ile ARGE alanında harcandı. 257 Milyon Euro tutarında bir yatırım da başta Trémery Fabrikası olmak üzere Fransa’nın doğusundaki üretim birimlerinde gerçekleştirildi.

 

2011 Eylül ayından bu yana projesi başlangıç aşamasında olan bu yeni EB motor Trémery Fabrikası’nda yıllık 640 000 motor potansiyeli ile üretilecek ve böylece 500 yeni istihdam olanağı yaratılmış olacak.

 

1979 yılında üretime geçen ve Moselle Bölgesi’nde bulunan Trémery Fabrikası 3 720 çalışanı ve kümülatif 35 milyon adet motor üretimiyle bugün dünyanın en büyük dizel motor üretim fabrikası konumunda bulunuyor.

 

İkinci bir aşamada, Fransa’da tasarlanan bu yeni motorlar yerel ihtiyaçları karşılamak için Latin Amerika ve Çin’de de üretilmeye başlanacak ve Grubun uluslararası pazarlarda büyümesi için gerekli olan bir üstünlük oluşturacak.

 

En yeni çevreye saygılı teknolojilerle donatılan bu yeni 3 silindirli benzinli motor PSA Grubu’nun düşük CO² salımlı araçlar sınıfındaki liderliğini güçlendirecek.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑