Oto Haber

Published on Eylül 7th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Performansın ve açık hava sürüş keyfinin mükemmel birleşimi “Audi RS 5 Cabriolet”…

Audi dünyada bir ilki gerçekleştirerek, RS ailesinin en yeni üyesi olan RS 5 Cabriolet’in lansmanını internet üzerinden yaptı. Zarafet ve gücün benzersiz bir bileşimi olan RS 5 Cabriolet, 450 HP üreten 4.2 FSI motoru ile sıfırdan 100 kilometre hıza sadece 4.9 saniyede ulaşıyor

Audi’nin dünyada bir ilke imza atarak düzenlediği online lansman, tüm dünyadan Audi hayranlarının ve basın mensuplarının ilgisini çekti. Yaklaşık 15 dakika süren lansmanda, Türkiye saati ile 15.00’da RS5 Cabriolet’in üzerindeki perde kalktı ve araç, milyonlarca izleyicinin beğenisine sunuldu. Sportif sürüş, konfor ve verimliliği buluşturan Audi’nin RS ailesinin bu yeni üyesi, tasarımıyla göz dolduruyor. Mat alüminyum ızgarası ve 15 saniyede açılıp kapanan tentesi ile öne çıkan RS 5 Cabriolet, güvenlik ve sürüş sistemleri ile“Teknoloji ile bir adım önde”sloganının hakkını veriyor.

Dış tasarım
RS 5 Cabriolet’nin mükemmel dengeye sahip oranları ve keskin hatları eşsiz bir tasarım dili oluşturmaktadır. RS 5 Cabriolet’de kullanılan hafif kumaş tente ferah oranlara sahip iç mekanı alçak bir kubbe gibi cömert biçimde çevreler; tavandaki özel bir köpük katmanı yüksek akustik konfor sağlar. 50 km/s’e varan hızlarda bile, tavan tek bir butona basarak 15 saniyede açılır ve 17 saniyede kapanır. Açılır tavan siyah, gri, kırmızı ya da kahverengi renklerinde sunulmaktadır.

İç tasarım
Tipik bir RS 5 özelliği olarak, deri direksiyonun alt kısmı düzleştirilmiştir. Çok işlevli butonları, RS 5 Cabriolet’deki diğer tüm kontroler gibi içgüdüseldir. Siyah ekran üzerikdeki beyaz rakamlar kuvvetli kontrast yaratmaktadır. Spor koltuklar deri ve alcantara kombinasyonu ya da isteğe bağlı Fine Nappa deri döşeme sunulmaktadır. Audi RS 5 Cabriolet’in iç mekanı siyah tasarımlıdır ve üst tavan döşemesi isteğe bağlı yıldız gümüşü renginde sipariş edilebilir. Koltukların arkalıklarında, kapı eşik panellerindeki aluminyum süslemelerde, direksiyonda, hız göstergesinde ve yedi vitesli S tronic’in vites kolu topuzunda RS logoları bulunmaktadır.

Motor
RS 5 Cabriolet’in tahrik gücü FSI doğrudan enjeksiyonlu V8 motor tarafından sağlanmaktadır. 4,163 cc motor hacmi ile 8,250 dev/dk’da 450 hp güç ve 4,000 ve 6,000 dev/dk arasında 430 Nm tork üretmektedir. Audi RS 5 Cabriolet sıfırdan 100 km/s hıza 4.9 saniyede ulaşmaktadır. Aracın azami hızı 250 km/s ile sınırlandırılmıştır. Güçlü V8’in kombine yakıt tüketimi 10.9 l/100 km’dir.

 

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑