Otomotiv - Ulaşım İstatistikleri no image

Published on Temmuz 8th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

BMW ilk yarıyı lider kapattı !

BMW lüks araç sınıfındaki en yakın takipçisi Mercedes ve Audi’ye göre dünya çapındaki satış rakamlarıyla 2011’in ilk altı ayında lider konumda.
BMW Haziran ayında geçen seneki verilere göre satışlarını %12,3 oranında arttırarak dünya genelindeki satışlarında 134.432 araç sayısına ulaştı. Mercedes ise %6,4 lük bir artışla 120.510 araç satışı gerçekleştirdi. Audi ise geçen seneye göre %19’‘luk bir artışla 117.650 araç satışına ulaştı.
BMW senenin ilk altı ayında ise geçen seneki satışlarına göre dünya genelinde satışlarını % 17,8 arttırarak 689.861 araç sayısına ulaştı. Satışlardaki en büyük artış 5 serisi ve X3 SUV serisinde meydana geldi. Rakiplerden Audi ise satışlarını  %17,7 arttırarak 652.950 araç sayısına ulaştı. Mercedes ise %9,7 artışla 610.531 araç sayısına ulaştı.
BMW Satış ve Pazarlama müdürü Ian Robertson ikinci yarıda araç üreticilerinin büyümesinin yavaşlayacağını tahmin ediyorlar.
Kaynak: Autoweek

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑