Otomotiv devi ‘SAAB’ tarih oluyor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İsveçli otomobil üreticisi Saab, mahkemeye iflas başvurusunda bulundu.

Vanersborg Bölge Mahkemesi, Saab Automobile’in sahibi Hollandalı Swedish Automobile’in Üst Yöneticisi Victor Muller’in, Saab’a potansiyel Çinli yatırımcılardan taze kaynak sağlamada başarısız olunması üzerine, mahkemeye şirketin iflas başvurusunu yaptığını açıkladı.

Swedish Automobile’in, Saab’ın önceki sahibi Amerikalı General Motors’un (GM) başı dertteki markayı kurtarmak için sunulan bütün önerileri çevirmesinden sonra iflas başvurusunda bulunmaya karar verdiği belirtildi.

Swedish Automobile, mahkemenin iflas başvuru dosyasını onaylamasını ve kısa sürede Saab Automobile için yediemin atamasını beklediğini bildirdi.

Saab, Eylül ayında da iflas korumaya başvurmuş, Vanersborg Bölge Mahkemesi, para sıkıntısı çeken şirketin, daha fazla fonu nasıl garanti edeceği ve operasyonlarına nasıl devam edeceğinin açık olmadığı ve iflas koruma başvurusunun işlemeyeceği gerekçesiyle başvuruyu reddetmişti.

Tedarikçileri, ödeme yapılmadığı için yedek parça teslimatlarını durdurunca Saab, nisan ayında İsveç Trollhattan’daki fabrikasında üretimi askıya almak zorunda kalmıştı.

Saab, geçen yıl General Motors tarafından Swedish Automobile’e 74 milyon dolar nakit, 326 milyon değerinde imtiyazlı GM hissesi karşılığında satılmıştı.

Şirket, geçen yıl yalnızca 30 bin araç satabilmişti.

AA

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

“Otomotiv devi ‘SAAB’ tarih oluyor” için 2 cevap

  1. firmayı bizim almamız dilegiyle cin de talip böyle bir otomobilin bizde üretilmesi cok daha iyi olur türkiye dünya devletleri arasında söylüyorum almanlardan sonra otomobil devi haline gelir türk yapımı olarak cünkü bu arac reno dan falan cok cok üstün kısaca büyük bir pazar elde ederiz inşallah ülkemize nasip olur cine giderse yazık olur

  2. Ancak şunu unutmamak gerekir. Ülkenin geneline hitap edebilecek bir araç değil. genel olarak hem fiyat hem de segment olarak premium bir araç.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir