Oto Haber

Published on Ekim 4th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Katar Emiri’ne şark köşeli Mercedes

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lüks tutkusuyla bilinen Katar Emiri Hamid Bin Halife’nin 8 metrelik minibüsü Türkiye’de özel olarak dekore edildi. 4 kişinin oturabildiği bir şark köşesinin de yapıldığı araç, konforuyla dikkati çekiyor.

Dünyanın en zengin liderleri arasında 1,6 milyar avroyu bulan servetiyle 7. sırada yer alan Katar Emiri Hamid Bin Halife, son aldığı lüks minibüsünü dekore ettirmek için Türkiye’yi seçti.

Almanya’dan Türkiye’ye getirilen Mercedes marka gri minibüs, emirin iç mimarlarının çizimlerine uygun olarak tamamı el işçiliğiyle dekore edildi.

Mini bar, buzdolabı, televizyon, internet erişimi gibi donanımların yanında ceylan derisiyle kaplanan döner koltukların olduğu minibüste, en dikkat çeken özellik ise 4 kişinin oturabildiği şark köşesi.

20 kişilik ekip tarafından 10 günde dekore edilen araç, fiyatına yakın masraf yapılarak adeta mobil bir ofise dönüştürüldü.

Araç dekorasyon firması yetkilisi Ercan Malkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Katar Emiri Hamid Bin Halife’nin daha önce de bir minibüsünü dekore ettiklerini belirterek, şark köşeli dışında 8 minibüsün daha ilerleyen zamanda dekore edileceğini söyledi.

Her minibüsün kendine özgü tasarıma sahip olduğunu, gelecek minibüslerden bazılarına sauna ve jakuzi koyulmasının planlandığını aktaran Malkoç, sauna ve jakuziyi daha önce özel bir araca uyguladıkları için tekrarının zor olmayacağını ifade etti.

Türkiye’nin araç dekorasyonunda dünya liderliğine oynadığını dile getiren Malkoç, “Son yıllarda Dubai, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden yoğun bir talep var. Bazı dönemlerde talepleri karşılamakta zorluk çekiyoruz. Ülkemizde artık araç dekorasyonu bir sektör haline geldi. Çünkü yaptığımız işle araçlara artı değer katıyoruz. Dekorasyondan sonra bir aracın fiyatı kimi zaman iki kat artıyor” dedi.

AA, haber7

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑