Oto Haber

Published on Temmuz 19th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Hyundai FX Coupe değil Ferrari: Nasıl mı?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Adana’da bir otomobil tutkunu, modifiyede sınırın olmadığını gözler önüne serdi. 30 bin liraya aldığı LPG’li otomobilini, hayallerindeki Ferrari’ye benzetmek için elinden ve zihninden gelen her şeyi yaptı.
İkinci el otomobil alım satım işi yapan 36 yaşındaki İsmail Demir, 30 bin liraya satın aldığı 2004 model Hyundai FX Coupe model otomobilini, tutkunu olduğu Ferrari’ye benzetmeyi başardı.
Demir, yaptığı açıklamada, küçük yaşlardan itibaren Ferrari marka otomobillere büyük hayranlığı bulunduğunu, ileride hep böyle bir araca sahip olmanın hayalini yaşadığını anlattı.
Buna karşın Ferrari’yi alacak ekonomik güce bir türlü kavuşamadığını ifade eden Demir, “Mevcut araçlarımı modifiye ettirip, farklı görünüme kavuşturuyordum. Sonra sahip olduğum LPG’li Hyundai otomobili tamamen değiştirip, Ferrari görünümüne kavuşturmak için araştırma yapmaya başladım” dedi.
Demir, modifiye işlemi yapan bir arkadaşıyla görüşerek, bu isteğinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği üzerinde fikir alışverişi yaptığını, daha sonra da bu hayalini uygulamaya geçirdiklerini söyledi.
Ferrari görünümündeki Hyundai aracının modifiyesinin yaklaşık 1,5 ayda tamamlandığını anlatan Demir, şöyle devam etti: “Ferrari bugün her sürücünün gönlünde yatan bir otomobildir. Ancak maddi değeri çok yüksek olduğu için alamadım. Ferrari’nin vergisine bile gücümüz yetmez. Ama modifiye ile Ferrari’ye benzettiğim araca sadece 159 lira vergi ödüyorum. Hyundai marka otomobilimi 30 bin liraya almıştım. Bunun üzerine 20 bin lira harcama yaptım. Modifiye firmasının sahibi arkadaşım ve bir kaportacının çabaları sonucu gerçeği 800 bin lira değerinde olan Ferrari’nin görünümüne sahip bir aracım oldu. Otomobili görenler gözlerine inanamıyor. Herkes dikkatle aracı inceliyor.”
Demir, ilerleyen günlerde Nissan marka bir otomobilini de Maseratti görünüme kavuşturmayı planladığını, bununla ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi.
Kapılar Lamborghini’den Esinlenildi
Aracın modifiye işlemlerini yapan firmanın sahibi Oral Güler de 5 yıldır kentte modifiye işlemleri üzerine hizmet verdiğini vurguladı.
İsmail Demir’den kendisine teklif geldiğinde önce şaşırdığını sonra da aracın proje çizimine başladıklarını anlatan Güler, “Amacımız el işçiliğiyle orijinalini birebir kopyasını oluşturmaktı. Önce bilgisayar başında proje çizimleri yaptık. Sonuçta kaportacı bir arkadaşımızın da katkılarıyla 1,5 ayda bu aracı tamamlamayı başardık” dedi.
Güler, mevcut aracın dış görünümünün yanı sıra egzoz sisteminden fren disklerine kadar birçok aksam ve kısımlarını da değiştirdiklerini anlattı.
Aracın kapısını Lamborghini markasından esinlenerek yukarı dik açılır hale getirdiklerini ifade eden Güler, tavana sunroof taktırıp, güçlü bir müzik sistemi ve koltuklara LCD ekran yerleştirdiklerini anlattı.
Modifiyede Talepler
Güler, müşterilerin hayallerini kurduğu ancak fiyatları yüksek olduğu için alamadıkları otomobilleri bu şekilde modifiye ederek, orijinaline benzetebileceğini belirtti.
Müşterilerinin en çok otomobillerine yaptırdıkları modifiyenin hiç bir otomobilde olmamasını istediğini ifade eden Güler, “Herkes aracındaki değişikliğin ilk ve tek olmasını istiyor. Bu da her geçen gün modifiye sektöründeki yeniliklerin artmasına sebep oluyor. Hatta bazı modifiye işlemlerine yapılan yatırımlar aracın fiyatını katlıyor. Mesela 5 bin lira değerindeki Şahin marka otomobile 10 bin lira harcayanlar var” diye konuştu.
Oral Güler, sürücülerin araçlarının performansının yükselmesi için motor manifoltları, egzoz sistemi, enjeksiyon çipleri ve hava filtrelerinde değişiklik yaptırıp, fren diskleri, helezon kitleri ve kamlarda değişikliklerle yol tutuş güvenliğinin artmasını sağladıklarını sözlerine ekledi.
Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Ferrari alamadı, LPG’lisini yaptı” haberinden alınmıştır (18/07/2011).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑