SEAT’ın başarılı model ailesi Leon, pazara s..."/> En iyi aile otomobili "SEAT Leon ST" - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Oto Haber

Published on Aralık 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

En iyi aile otomobili “SEAT Leon ST”

SEAT’ın başarılı model ailesi Leon, pazara sunulduğu günden bu yana ödül toplamaya devam ediyor. Ailenin üçüncü üyesi Leon ST, Car and Driver ve Crecer Feliz dergilerinin okuyucuları tarafından ‘2014 yılının en iyi aile otomobili’ seçildi. SEAT bu ödülü 2012 yılında da Alhambra modeliyle almıştı.

Tarihinde ilk kez üç gövde stiliyle; 5 kapı, 3 kapı SC ve geçtiğimiz günlerde tanıtılan aile versiyonu ST ile pazara sunulan Leon ailesi, İspanya’da ve Avrupa’da ödül toplamaya devam ediyor.

Ödüllerin sonuncusu, model ailesinin üçüncü üyesi Leon ST’ye geldi. İspanya’da yayın yapan Hearts Magazines grubuna bağlı otomobil Dergisi Car and Driver ile anne ve bebek dergisi Crecer Feliz’in okuyucularının oylarıyla Leon ST, 2014 yılının en iyi aile otomobili seçildi. Leon ST, ferahlığı, teknolojik yenilikleri, yük kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 587 litre olan bagaj hacminin 1.470 litreye kadar artması gibi birçok özelliğiyle, 11 farklı markanın modelini geride bırakarak bu ödüle layık görüldü.

Yeni Leon ST, şaşırtıcı derecede geniş bir iç hacme sahip. Ön yolcu koltuğunun arkalığının öne doğru katlanmasıyla boyu 2,67 metreye kadar olan yüklerin taşınmasına olanak tanıyor. Leon ST ayrıca, günlük kullanım olanaklarını önemli ölçüde kolaylaştıran farklı donanım özellikleri de sunuyor. Örneğin, opsiyonel bagaj düzenleme paketi çeşitli eşya yerleştirme özellikleri sunarak bagaj kapasitesinin artırılmasını sağlıyor. Aile Paketi’nde de arka kapılar için güneşlikler ve ön koltukların arkasında katlanabilir masalar yer alıyor.

Yeni SEAT Leon ST tasarlanırken, işlevsellik ve esnekliğe önem verildi. Otomobilde 10 saklama alanı ve kutusu bulunuyor, kapılarda, orta konsol ve ön koltukların önünde ve arasında da beş adet kapalı saklama alanı yer alıyor. Orta konsolda ön kısımdaki saklama alanı özellikle geniş bir yer sunuyor. Anahtar, cep telefonu veya günlük hayatta kullanılan diğer tüm eşyalar bu bölümde hızlıca ve güvenli bir şekilde saklanabiliyor.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑