Oto Haber

Published on Eylül 4th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Chevrolet, MyLink’i yaygınlaştırmaya devam ediyor!

· Chevrolet yeni MyLink bağlantılı bilgi ve eğlence sistemlerini tanıtıyor

· MyLink teknolojisi sezgisel, özelleştirilebilir, kullanımı kolay ve güvenli

· Chevrolet’nin uygulama partnerleri Frankfurt Otomobil Fuarı 2013’te tanıtılıyor

İstanbul, 04 Eylül 2013 – Chevrolet’nin ilk olarak 2012 yazında Avrupa’da kullanıma sunduğu MyLink isimli bilgi ve eğlece sistemleri kısa sürede Chevrolet kullanıcılarının gönlünü kazandı. MyLink teknolojisini geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam eden Chevrolet, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda iki yeni versiyon daha tanıtıyor.

MyLink bilgi ve eğlence sistemleri farklı ihtiyaç ve farklı kullanıcı tiplerine cevap veriyor

Chevrolet MyLink, ister otomobillerinin içinde akıllı telefonlarının işlevlerini kullanmak isteyen sürücüler olsun, isterse de kendi sürüş deneyimlerini özelleştirmek isteyen meraklılar, kesintisiz iletişim halindeki modern tüketicilere çok şey sunuyor.

7 veya 8 inçlik yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekran üzerine kurulan Chevrolet MyLink bilgi ve eğlence sistemi, kullanıcıların taşınabilir cihazlarından, uygulamalar da dahil olmak üzere istedikleri medyaya ulaşabilmelerini sağlıyor. Bunlar arasında telefon rehberleri, kişisel müzik listeleri, fotoğraf galerileri veya diğer depolanmış veriler bulunuyor. MP3 oynatıcı, iPod, iPad gibi yığın depolama cihazları USB, Bluetooth veya aux-in jaklarıyla sisteme bağlanabiliyor. Chevrolet Aveo, Trax ve Cruze modellerinde sunulan 7 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekrana sahip MyLink aynı anda beş akıllı telefonun eşleşmesine olanak sağlıyor.

Chevrolet, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tüm bu özellikleri daha da geliştiren yeni bir MyLink tanıtıyor. 7 inçlik dokunmatik ekranın geliştirilmiş menüsüne sahip olan sistem, geçişli ve yerleşik ses tanıma özelliğinin yanı sıra metin okuma fonksiyonuyla tüketicilerin akıllı telefonlarındaki metin mesajlarını dinleyebilmelerini sağlıyor. Sistem bunun yanısıra arka görüş kamerası ile park manevraları sırasında daha iyi görüş sağlıyor.

MyLink bilgi ve eğlence sitemi; Chevrolet Cruze, aile vanı Orlanda ve yeni Camaro’da da sunulacak. Model ve pazara bağlı olarak tüm Avrupa’yı kapsayan entegre bir navigasyon da Chevrolet MyLink ile birlikte sunulabiliyor (haritalar SD kart üzerinde bulunuyor).

Akıllı uygulamalar sürücülere elle tutulur faydalar sağlıyor

Chevrolet MyLink teknolojisi, BringGo isimli navigasyon uygulaması gibi özel akıllı telefon uygulamalarına da erişim sağlıyor. BringGo iTunes ve Google Play uygulama mağazalarından sadece 49,99 Euro başlangıç fiyatıyla satın alınabiliyor. Güzergahlar 3B haritalar üzerinden MyLink bilgi ve eğlence sisteminin dokunmatik ekranına aktarılıyor.

BringGo’nun akıllı telefonlar üzerinde harita saklama olanağı sayesinde, kullanıcılar telefon sinyali zayıf olduğunda bile (veri akışı olmadığı/roaming ücreti ödenen durumlar) tüm yönlendirmelere erişebiliyor. Sistem ayrıca “Canlı trafik” bilgisi hizmeti sayesinde, kaza haberleri ve trafik sıkışmalarından kaçınmak için yeni güzergah önerileri gibi gerçek zamanlı bilgilendirme yapıyor. Trafik servisi için akıllı telefon üzerinden aktif bir ağ bağlantısı gerektiriyor.

iOS 6 kullanan iPhone sahipleri, akıllı bir asistan olan Siri’yi çeşitli görevlere yönlendirerek kendi gözlerinin güvenli bir şekilde yolda kalmasını ve ellerinin de direksiyondan ayrılmamasını sağlayabiliyor. Sürücü ayrıca; iPhone’daki rehberinde bulunan kişilere ulaşabiliyor, sesli komutla eller serbest arama yapabiliyor, iTunes kütüphanesinden şarkılar çalabiliyor veya takvimlere ulaşabiliyor.

Dikkat dağılmasını daha da azaltmak için Siri eller serbest fonksiyonunu Gözler Serbest moduyla daha da ileriye götürüyor. Böylece sürücüler iPhone’ları ile seslerinden başka hiçbir şey kullanmadan iletişime geçiyor ve cihazın ekranı da açılmıyor.

Diğer yandan, Tuneln ve Stitcher isimli iki ücretsiz mobil uygulama; sürücülerin yerel, uluslararası ve internet radyolarını dinleyebilmelerini veya en sevdikleri podcast’leri Chevrolet araçlarına kadar getirmelerini sağlıyor. Tuneln, dinleyicileri dünyanın her yerinden 70.000 radyo istasyonundan oluşan bir ağa bağlıyor, Stitcher ise kullanıcıların kendi kişisel, istasyonlarını oluşturmalarını sağlıyor veya tercihlerine göre yeni şovlar keşfetmelerine yardımcı oluyor.

Bütün Chevrolet MyLink sistemlerinde olduğu gibi, yeni sistemlerin sahipleri de satışa çıkarılan özel uygulamaları yüklemek suretiyle cihazlarını güncelleyebilecek. Stitcher, MyLink teknolojisine sahip Cruze ile Orlando’nun en son modellerinde ve yeni Camaro’da entegre bir uygulama olacak.

 

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑