Oto Haber

Published on Ağustos 14th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

ARIBA6, World Solar Challenge yarışı öncesi basın mensupları ile buluşacak

İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi, 2005 yılından bu yana, ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan yarışmalarda başarılı sonuçlar alan ARIBA güneş enerjisiyle çalışan arabaların 6.’sını, ARIBA6’yı üretti. Aracın uzun yol test sürüşü 19-20 Ağustos tarihlerinde İstanbul-Ankara arasında yapılacak. İstanbul başlangıcında araç , Milli Ralli Sürücüsü Burcu Çetinkaya tarafından kullanılacak.

ARIBA6, uzun yol testi kapsamında 19 Ağustos Pazartesi günü İstanbul’dan yola çıkacak ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçerek Ankara’ya varacak. 20 Ağustos Salı günü ise ARIBA6 Ekibi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından makamında kabul edilecek.

Türkiye’nin uluslararası alanda ödüllü ilk ve tek güneş arabası ekibinin ürettiği ARIBA6’nın 6-13 Ekim 2013 tarihinde Avustralya’da düzenlenecek ve kıtanın boydan boya geçildiği 3 bin kilometrelik World Solar Challenge yarışı öncesi, İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde test sürüşü gerçekleştirilecekYazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑