Oto Haber

Published on Eylül 10th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Alternatif Bir Servis Modeli: Bosch Car Service

Ülkemizde araçların bakım ve onarımlarını yürüten servisler iki koldan yürümektedir.

Yetkili servisler ve sanayideki tamirhaneler.

Bu iki servis modelinin bir de orta rengi var. Bu orta rengi de Bosch Car Service gibi servis hizmetleri oluşturmaktadır.

Geçen hafta Bosch Car Service ev sahipliğinde Automotive Blogger etkinliğine katıldık. İyi bir kahvaltı ve kahvaltı esnasında verimli bir sohbet ortamı oldu. Bosch Car Service’nin çalışma şeklini, fiyatlarını, servis olayına bakış açılarını dinleme ve yakından değerlendirme şansım oldu. Biz kahvaltımızı yaparken araçlarımızda Olcayto Bosch Car Service’nde kapsamlı bir bakımdan geçirildi.

Bosch Car Service’ler; hizmet kalitesi, iç-dış görüntüsü ve personel yapılanmasıyla kurumsal, orijinal Bosch yedek parçaları kullanan, eğitimli personel ile tüm marka ve model araçlara, yeni teknolojili sistemlere hizmet verebilen ve kendine sürekli gelişimi amaç edinen bir yapılanmayı temsil ediyor.

Periyodik bakım ve onarım; mekanik, motor, egzoz, akü, lastik, amortisör, fren, klima,
aksesuar, kaporta-boya, elektronik ve elektronik sistem arızaları ve konfor sistemlerini kapsamaktadır.

Peki Bosch Car Service’yi alışılagelmiş servislerden ayıran özellikler nelerdir?

Kısaca belirtmek gerekirse; ekonomik ve kaliteli hizmet, Bosch yedek parçaları, hızlı operasyon, araç sahibinin kolay ulaşabileceği noktalarda kurulmuş olması ve Türkiye’nin en büyük alternatif servis organizasyonudur diyebiliriz.

Bosch Car Service’nin en güçlü yanı ise hiç şüphesiz Bosch’un dünyanın bir numaralı marka bağımsız otomotiv sistem ve parça üreticisi olması. Bunlara ek olarak; ulaşabilirlik/erişebilirlik, müşteri-teknisyen teması, ekonomik işçilik, ürün ve hizmet, esnek çalışma saatleri, Bosch satış sonrası destek, bilgi, deneyim ve altyapısıdır denebilir.

Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki fiyatlar sanayideki oto tamircilerine yakın düzeylerde olan Bosch Car Service’lerin hizmet kalitesi yetkili servislere yakın. En azından Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 2. Kısım 11. Sokakta hizmet veren Olcayto Bosch Car Service’nde böyle diyebilirim. Artık bu çıtayı daha yukarılara da çıkaracağını ummaktayım.

Fiyatla ilgili de bir örnek verecek olursam 2005 – 2010 yılı arası 1.3 CDTI modellerde BSC araç bakım fiyatlarına, Shell Motor Yağı, Bosch (hava, yağ, yakıt ve polen) filtreleri ile tüm işçilik ve check-up dahil liste fiyatı 214 TL + KDV gibi bir fiyata yapılabilmektedir.

Özetle: Bosch Car Service’leri; güven, kalite, hızlılık ve ekonomiklik sunmayı vadetmektedirler. Bu beklentilerin arayışında olanların denemesinde yarar var derim.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑