Oto Haber

Published on Nisan 30th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

2013 Mart Ayı Otomobil Pazarının Yükselenleri İzlanda İle Türkiye

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

AB (27) ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarı 2012 yılı Mart ayında 1.501 bin adet iken, 2013 yılı aynı ayda yüzde 10 oranında azalmış ve 1.347 bin adet düzeyine gerilemiştir. Mart ayında AB otomobil pazarında en sert düşüş gösteren ülke yüzde 57 ile Finlandiya oldu, daha sonra sırasıyla yüzde 32 ile Romanya, yüzde 31 ile Macaristan, yüzde 21 ile İsveç, yüzde 19 ile Çek Cumhuriyeti, yüzde 18 ile Avusturya, yüzde 17 ile Almanya ve Norveç, yüzde 16 ile Fransa, yüzde 14 ile Polonya ve İspanya, yüzde 12 ile İsviçre ve Slovenya, yüzde 11 ile Belçika, yüzde 11 ile Slovakya, yüzde 10 ile İrlanda, yüzde 9 ile Lüksemburg, yüzde 8 ile Letonya ve Yunanistan, yüzde 5 ile İtalya ve Litvanya belirlenmiştir.

Mart ayında en yüksek artış yüzde 14 ile İzlanda’da gerçekleşti. İzlanda’yı yüzde 9 ile Danimarka, yüzde 6 ile Macaristan ve İngiltere, yüzde 3 ile Estonya izliyor.

2013 yılı Mart ayında Türkiye otomobil pazarındaki artış yüzde 10 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 52 bin adede yükseldi.

2013 yılı Ocak-Mart döneminde AB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde otomobil pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında azaldı ve 3,4 milyon adet düzeyinde gerçekleşti.

Aynı dönemde Türkiye otomobil pazarı bir önceki yıla göre yüzde 17 oranında arttı ve 114 bin adet oldu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑