Motor Sporları

Published on Kasım 19th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Sebastien Loeb, İspanya zaferi ile WRC 2012’yi kapattı

Sebastien Loeb ve Daniel Elena’nın WRC İspanya Rallisi’ni birincilik ile tamamlamasıyla Loeb, İspanya Rallisi’nde üst üste sekizinci toplamda da 76’ncı kariyer zaferine ulaştı. Michelin ise İspanya Rallisi ile 250’nci dünya klasman zaferini elde etmiş oldu.  

WRC’nin son yarışı olan İspanya Rallisi’nde sonuç yine değişmedi. Citroen Pilotu Sebastien Leob İspanya zaferiyle WRC 2012’yi bitirmiş oldu. Bu zaferle birlikte Loeb kariyerine 76’ncı zaferi eklerken, Finlandiyalı Jari-Matti Latvala yedi saniye ile ikinci, Mikko Hirvonen ise üçüncü olarak yarışı tamamladılar. Loeb’in İspanya zaferi ile Michelin’e 250’nci dünya klasman zaferini de kazandırmış oldu.  Bu zafer ise 40 yıllık WRC tarihinde yer alan tüm lastik üreticilerinin elde ettiği skorların en iyisi olarak tarihe geçti.

Çakıl ve asfalt yol üzerinde gerçekleştirilen yarışta, Michelin Pilot Sport lastikler, farklı sürüş stillerine rağmen, yarış etapları boyunca değişken hava koşullarında sağladığı yol tutuş ve çekiş performansı ile izleyenlere eşsiz bir final yarışı izlettiler.

2012 WRC Sezonun son etabı olan İspanya Rallisi Michelin’e 250’inci dünya klansman zaferini verirken, bu zafer ile birlikte son 40 yılda dünya şampiyonasında yer alan tüm lastik üreticilerinin elde ettiği skorların en iyisi oldu. Ford ekibinin WRC yarışlarından çekildiğini açıklaması ise yarışseverleri üzdü.

Michelin, 2013 WRC Rallisi için yeni lastik serileri şimdiden hazır. Yeni nesil lastikler, takımların ve pilotların amaçlarına daha hızlı ulaşmalarına sağlayacak. WRC yarışlarında elde edilen deneyimler geleceğin Michelin lastiklerine referans olacak.

WRC İspanya Sıralama

1. Sebastien Loeb        Citroen             4sa14m29.1s

2. Jari-Matti Latvala       Ford                 + 7.0s

3. Mikko Hirvonen         Citroen             + 1m46.8s

4. Mads Ostberg          Adapta Ford     + 1m56.4s

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑