Ogier/Ingrassia İkilisi, Sezonun Bitimine 2 Yarış Ka..."/> Castrol Sponsorluğundaki VW Polo R WRC Artık Dünya Şampiyonu! - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Motor Sporları

Published on Ekim 9th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Castrol Sponsorluğundaki VW Polo R WRC Artık Dünya Şampiyonu!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ogier/Ingrassia İkilisi, Sezonun Bitimine 2 Yarış Kala Şampiyonluklarını İlan Etti!

Motor sporları alanında gerçekleştirdiği hem global hem de ulusal düzeydeki sponsorluklar ve ortak mühendislikleriyle dikkat çeken Castrol, VW Polo R WRC’nin etaplara çıktığı ilk sezonunda şampiyonluk unvanına ortak oldu. VW Polo R WRC ile yarışan Ogier/Ingrassia ikilisi, Fransa Rallisi’yle birlikte sezonun bitimine 2 yarış kala pilotlar klasmanında şampiyonluklarını ilan ettiler. Markalar (üretici) klasmanında da 80 puan farkla zirvedeki yerini koruyan VW Motorsport, aynı zamanda WRC tarihinde bir ilke imza atarak Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ilk senesinde şampiyonluk unvanı elde eden ilk üretici firma olmasıyla da ön plana çıkıyor. VW Motorsport’u şampiyonluğa taşıyan 315 HP gücündeki VW Polo R WRC’de motor, vites kutusu ve diferansiyeller için özel Castrol yağları kullanılıyor.

Volkswagen Motor Sporları Direktörü Jost Capito, “Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia bu başarı için neredeyse iki yıldır çok çalışmaktaydı. Geçen yıl kendilerini tam olarak göstermezlerken, bu sezonun rallilerinde mükemmel performans sergilediler. Yeni Dünya Şampiyonları olmayı sonuna kadar hak ettiler. Aynı zamanda bu, Volkswagen motor sporları tarihinin en büyük sportif başarısıdır. Ekibimiz, ilk kez yarış kazanan bir otomobili (Polo R WRC) geliştirme ve çok daha ileri tecrübeye sahip rakipleri yenme girişiminde başarılı olmuştur,” açıklamasını yaptı.

En zorlu şartlar altında bile performans gösteren, ileri teknolojiye sahip yağları üretmek için motor sporları arenasını kendine bir doğal ar-ge laboratuvarı olarak seçen ve güçlü markalarla işbirliklerine imza atan Castrol, son olarak VW ile Dünya Ralli Şampiyonluğu unvanına ortak oldu. 2013 Dünya Ralli Şampiyonu kapsamında zorlu etaplarda zaferlere imza atan ve motor, vites kutusu, diferansiyeller için geliştirilen özel Castrol yağları kullanılan VW Polo R WRC ile yarışan Sebastian Ogier/Julien Ingrassia ikilisi, pilotlar klasmanda şampiyonluklarını ilan ettiler. Ogier/Ingrassia ikilisi, rekor sahibi Dünya Şampiyonları Sebastien Loeb/Daniel Elena’nın (Citroën) taçlarını ellerinden alarak kendi kariyerlerinde ilk defa bu unvana sahip oldular. Fransa Rallisi’yle birlikte sezonunun bitimine 2 yarış kala ilan edilen hem şampiyonluk hem de kazanılan birincilik, aynı zamanda üreticiler (marka) klasmanında VW Motorsport’un yerini de sağlamlaştırmış oldu.

VW Polo R WRC pilotu Sébastien Ogier, “Kesinlikle çok sevinçliyim. Dünyadaki herkese sarılabilirim. Dünya Şampiyonluğu’nu Fransa’da kazanmak benim için kesinlikle bir hayalin gerçek olması demektir. Küçük bir çocukken, doğduğum şehir olan Gap’ta babamla birlikte Monte Carlo Rallisi’nde yarışan otomobilleri ve önde gelen pilotları hayranlıkla izlerdim. Şimdi ise Julien ve ben, Dünya Ralli Şampiyonları olduk; bu çılgın bir şey. Bununla birlikte ralli yarışlarının bir takım sporu olduğunun da farkındayım. Bu başarı Volkswagen’deki harikulade ekibimiz olmadan mümkün olmazdı. Pilotlar, co-pilotlar, teknisyen veya yarış mühendisleri, herkese teşekkür etmeliyim.  Kesin olan bir şey var ki, o da bunu en güzel şekilde kutlayacağız!” açıklamasını yaptı.

Volkswagen, Citroën’in asfalttaki galibiyet serisine son verdi

Fransa Rallisi’nde alınan zafer ile Sébastien Ogier, Citroën’in asfalttaki uzun soluklu galibiyet serisine son vermiş oldu. Citroën’in asfalt dönemi, bundan 2961 gün önce, 2005 Almanya Rallisi’nde Loeb/Elena’nın başarısı ile başladı. Bugünden önce, Citroën ekibinden olmayıp Dünya Ralli Şampiyonası’nda tamamen asfalt olan bir ralliyi kazanan son pilot, 2004 İspanya Rallisi’ni kazanan Markko Märtin (Ford) idi. Volkswagen’in 2013 yılında şimdiye kadar kendi adına aldığı sekiz galibiyet mevcut olup bunların yedisi Ogier/Ingrassia ve biri de Latvala/Anttila tarafından elde edilmiştir. Dünya Ralli Şampiyonası’nın 12. Yarışı olan İspanya Rallisi ise 24-27 Ekim tarihinde yapılacak.

Pilotlar klasmanı

1. Sebastien Ogier 238 puan

2. Thierry Neuville 143

3. Jari-Matti Latvala 125

4. Daniel Sordo 117

5. Hirvonen 111

6. Mads Ostberg 81

7. Sebastien Loeb 68

8. Evgeny Novikov 57

9. Martin Prokop 49

10. Andreas Mikkelsen 40

Markalar klasmanı

1. Volkswagen Motorsport 339 puan

2. Citroën Total Abu Dhabi 259

3. Katar 157

4. Katar M-Sport 156

5. Abu Dhabi Citroën Total 59

6. Jipocar 51

7. Volkswagen Motorsport-2 40

8. Lotos WRC 20

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑