Hoş geldin ASBİS

Bugünlerde herkes bir ASBİS’ten bahsedip duruyor. İyi güzel de nedir bu ASBİS?

Merak edenler için biz açıklayalım…

ASBİS, “Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemleri”nin elektronik ortamda online yapılması projesidir ve üç ana bölümden oluşmaktadır:

 1. Yeni (sıfır) araçların tescil işlemleri,
 2. Tescilli (ikinci el) araçların satış, devir ve tescil işlemleri,
 3. Sürücü belgesi verilmesi işlemleri,

06 Mayıs 2013 tarihinden itibaren İstanbul’daki yetkili satıcılar, yeni araç tescillerini elektronik ortamda yapmaya başlamışlardır. Bu uygulama daha önce 04 Nisan 2013 tarihinde Ankara’da başlatılmış olup önümüzdeki günlerde de başta İzmir olmak üzere çeşitli illerde uygulamaya sokularak tüm ülke genelinde yaygınlaştırılacaktır.

Aramıza hoş geldin, sefa getirdin ASBİS…

Peki, bu ASBİS hayatımızda ne gibi değişiklikler yapacak ne gibi katkıları olacaktır?

Aslında ASBİS bize çok da yabancı değildir.

Tescilli (ikinci el) araçlarda 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren uygulamaya başlanmış olup etkileri çok geniş çaplıdır.

Sigorta işlemi yapan ve yaptıranlarla birlikte ikinci el araç alan satan veya bu işle iştigal eden kişiler yakın olarak bilgi sahibidir. İşin bu kısmına daha sonra detaylı bir şekilde değineceğiz, önce sistemin yeni (sıfır) araçlarla ilgili vatandaşa katkılarından bahsedelim.

Öncelikle son yıllarda, kişinin adres bilgilerinin hangi ilçeye bağlı olduğuyla ilintili olarak tescil ve plaka işlemlerinde bir bekleme ve gecikme süresi oluşuyordu. Yani T.C. numaranız hangi adrese kayıtlı ise plaka ve tescil işlemleriniz de o adrese bağlı ilçe trafik tescil bürolarından yapılıyordu. Bu da aracı satın almış olduğunuz yetkili satıcının konumuna ve mesafelere bağlı olarak birkaç gün sürebilmekteydi.

Şimdi, yeni sistem ile yetkili satıcı elektronik ortamda sıradaki plakayı seçiyor ve siz gidip belirlenen şoförler cemiyetinden (gerekli plaka ücretini ödeyerek) plakanızı bastırıp alabiliyorsunuz. Ruhsat ise ikametgâh adresinize postalanıyor, ama siz beklemek istemezseniz 15 gün içerisinde yine kendinize en yakın trafik şubesinden gidip ruhsatınızı da alabilirsiniz. Bunun için ekstra bir ücret ödemenize gerek yok, zira aracı satın alırken ödediğiniz toplam tutar içerisinde bu ücret tahsil edilmektedir. Siz gidip almadığınız takdirde trafik şubesi ilk 15 gün ruhsatı bekletiyor, daha sonra adresinize kargo ile gönderiliyor. Kargo şirketi ruhsatı teslim ederken sizden kargo bedeli alabiliyor.

Bu işin daha kolayı da var.

Trafik müşavirleri ile anlaşmalı olarak çalışan yetkili satıcılar bu işlemleri sizin adınıza hallederek aracınız ile birlikte ruhsat ve plakanızı da teslim edebiliyor.

Bu işlemleri yerine getirebilmek için trafik müşavirleri de sisteme kayıtlı olmak zorundadır. Kayıtlı olmayan trafik müşavirleri bu işlemleri yapamayacaklardır. Bu da bir bakıma bu işleri yapan kişi ve kuruluşları kayıt altına alarak vergi açığını da kapatabilir.

Tüm bu işlemler sadece (M1) binek otomobilleri kapsamaktadır. Ticari araçlar, engelli sürücülere özel araçlar, yabancı uyruklulara tahsis edilen araçlar, kamyon- otobüs-minibüs-kamyonet, çekici-römork ve motosikletler için yine eski sistem geçerli olacaktır.

Sonuçta baktığınızda yeni araç alımlarında işlemlerin hızlanmasından farklı olarak tüketiciyi etkileyen çok fazla bir değişiklik bulunmamaktadır. Tabiri caiz ise sistem posta treni ile hareket ederken yüksek hızlı tren konforuna ulaşmıştır da diyebiliriz.

Bu bağlamda, en çok yük yetkili satıcılara gelmektedir. Yetkili satıcılar, 5 yıl süreyle dosyaları saklamakla yükümlüdür. Bunun için de ayrıca arşiv kurmak zorundadır ve baktığınızda evrak dosyalama, fotokopi çekmek gibi ek işgücü ve maliyeti de beraberinde getirecektir. Şubeler ise tüm bu yükümlülükleri yetkili satıcılar üstlendiği için iş gücü olarak daha rahatlamış olacaklardır.

İkinci elde ise 1 Mayıs 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlayan sistem çok köklü değişikliklere neden olmuştur.

Bu programın oluşumu ve gelişmesinde emeği geçen herkese teşekkürler…

Haftaya ikinci elde neler değişti?..

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. Gökhan dedi ki:

  Hayatı hızlı yaşamak lazım… Sırtımızdaki yükleri atalım…

 2. Hakan dedi ki:

  Devamı haftaya olayına bayılıyorum, sabırsızlıkla bekliyorum, kalemine sağlık…

 3. Vefa Başaran dedi ki:

  Artık muameleci devri bitti, müşavirlik dönemi başladı diyebiliriz. Bu otomotiv sektörüne kurumsallık ve kalite yönünde artı bir ivme kazandıracaktır.

 4. İpek Pekmezci dedi ki:

  otomotiv sektörü için olumlu bir değişim diyebiliriz galiba

 5. Gülseren dedi ki:

  Bilgilendirme için tşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir