Tehditkar: İşte Yeni Skoda Superb!

Skoda’nın amiral gemisi konumundaki Superb modeli tamamıyla yenilendi. Ancak bu yenileme, artık Skoda’nın Audi karasularında yüzdüğü anlamına da geliyor, hem de Premium bir marka olmamasına rağmen!
Yeni Skoda Superb, tıpkı kuzeni Passat gibi Volkswagen’in MQB platformunda yükseliyor. Bu platformun tüm nimetlerinden faydalanan Superb, hafif üretim teknolojileri sayesinde öncüsüne göre 75kg hafifletilmiş. Boyutlara baktığımızda; zaten son derece geniş olan iç mekanın daha da ferah hale gelmesi için aks mesafesi 80mm artış göstermiş. Ancak tampon tekerlek mesafeleri azaltılarak hantal görünümün de önüne geçilmiş. Aracın bagaj hacmi de 30 litre artarak 625 litreye ulaşmış. Konfor konusunda Premium markaları kıskandıran Skoda’nın sağ arka kapı içerisindeki şemsiye gözü, artık ön kapılarda da yer alacak!

21180227871508965721

 

6690245861088476429Güvenlik yardımcılarına baktığımızda Superb’in de artık şerit takip sistemi, Adaptif hız sabitleyici (ACC), arka çapraz trafik uyarı sistemi, trafik yoğunluğu asistanı, trafik işareti tanıma sistemi destekli seyahat asistanı, sürücü uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, yorgunluk algılama sistemi, ve uzun far asistanı gibi güvenlik donanımlarını sunduğunu görüyoruz.

1521533660559025748MQB platform ile birlikte motor-şanzıman seçeneklerinin Passat ile benzer olacağını söyleyebiliriz. Tüm dizel ve benzinli motorlarda DSG çift kavramalı otomatik şanzıman opsiyon olarak sunulacak. Ayrıca dört ayrı motor seçeneği ile Haldex5 dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olunabilecek. Tüm motor seçeneklerinde Start-stop otomatiği ve fren enerjisi geri kazanım teknolojisi standart olurken hepsi Euro6 emisyon normlarını karşılayacak.
Tasarım konusunda ise fazla söze gerek yok. Fotoğraflardan Audi’ye benzer bir tasarım anlayışı olduğunu anlamak zor değil. Ancak şu zamana kadar hiçbir Skoda, bu kadar tehditkar bir yüz ifadesine sahip olmamıştı! Sol şeritte giderken aynada bu otomobili görenlerin psikolojik olarak sağ şeride geçeceklerini düşünüyorum.

2039738197907883920Yeni Skoda Superb, ilk etapta gözlemlediğimiz kadarıyla lüks markaları tehdit edebilecek potansiyele sahip başarılı bir orta sınıf sedan haline gelmiş. Skoda bu şekilde devam ederse ileride Premium markalar arasına ismini yazdırması zor değil!

Görüşmek dileğiyle,

Enis BÜYÜKTAŞ

Enis BÜYÜKTAŞ

1990’da İstanbul’da doğdu. İlköğretim, orta öğretim ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Söke MYO Otomotiv Ön Lisans programını tamamladı. Aynı yıl dikey geçiş sınavını kazanarak Marmara Üniversitesi’ne kabul edildi. 2013 yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği Lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi süresince Mitsubishi’de Satış temsilcisi olarak görev yaptı. Üniversite eğitiminin ardından Mercedes ve Renault'da satış danışmanı olarak görev yaptı. Sonrasında 2015 yılında Borusan Oto İstinye'de Garanti Uzmanı olarak görev yapmaya başladı ve halen devam etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir