Eko Sürüşün 33 Altın Kuralı

 1. Aracınızı gerekmediği zamanlarda kullanmayın. Özellikle çok kısa mesafeli yerler için toplu taşıma araçlarını kullanın. Kısa mesafelerde aracın motoru yeterli sıcaklığa ulaşmadığından, çok fazla yakıt tüketimi olur.
 2. Aracınızı ısıtmak için uzun süre rölantide çalıştırmayınız.
 3. Motor freni gerekmediği durumlarda otomatik şanzımanlı araçlarda “D”konumunu kullanınız.
 4. Overdrive’lı (O/D) otomatik şanzımanlı araçlarda normal sürüşlerde “O/D”açık konumda araç kullanılmalıdır. Aksi takdirde aracın yakıt tüketimi artar
 5. Aracınızı yavaş yavaş ve yumuşak bir şekilde hızlandırın.
 6. Gereksiz duruşlardan ve fren yapmaktan kaçınınız.
 7. Mümkün mertebe yoğun trafiğe girmekten ve trafik tıkanıklarından kaçınınız.
 8. Ayağınızı debriyaj ve fren pedalının üstünde tutmayınız.
 9. Aracınızın ön düzen ayarlarını doğru yaptırınız.
 10. Aracınızın altında çamur birikmesine izin vermeyiniz.
 11. Aracınızı bakımlı ve motorunu ayarlı tutunuz.
 12. Yokuş aşağı inişlerde motor freninden yaralanmak için vites küçültünüz.
 13. Araçların yakıt tüketimi her geçen gün teknolojik gelişmeler sonucunda düşmektedir. Yeni alacağınız araçlarda yakıt ekonomisi önemli tercih sebebi olmalıdır. Alınması düşünülen benzinli araçlarda, yakıt sisteminin enjeksiyonlu olmasına önem gösterilmelidir. Karbüratörlü araçlar enjeksiyonlu araçlara göre daha fazla benzin tüketirler ve hava kirliliğine neden olurlar. Enjeksiyonlu yakıt sistemi olanlarda da çok noktalı enjeksiyonlu araçları tercih ediniz. Karbüratörlü araçlardan atılan yanmamış hidrokarbon miktarı çok yüksektir. Bu husus çevre ve halk sağlığı açısından çok zararlıdır.
 14. Araç kullanımında kat edilen yolun önemli bir bölümü işyerine gidip gelme amaçlıdır. Mümkün olduğunca birlikte çalıştığınız kişilerle ortak olarak işyerine gidip gelmeniz hem sizin hem de onların yakıt ve araç giderlerini azaltacaktır.
 15. Yolculuklarınızda özel aracınızın yerine; tren, metro, otobüs, vapur ve bunun gibi toplu taşıma araçlarını tercih edin. Kısa mesafeler için yürümeyi tercih edin.
 16. Araç kullanmadan önce yolculuğunuzu planlayın. Birleştirebileceğiniz işleriniz için ayrı ayrı yolculuklar yapmayın.
 17. Uzun beklemelerde motorunuzu durdurun.
 18. Şehir içi bölgelerde taşıtların yakıt tüketimini ve egzozdan atılan kirletici miktarını minimize etmek için taşıt hızı 35-95 km/h arasında olmalıdır. Araç 95 km/h yerine 115 km/h hızda sürüldüğünde ise % 15 daha fazla yakıt tüketebilir.
 19. Motoru yüksek devirli kullanmayın ve motor devrine uygun vites kullanın. Kalkışlarda, sürüş sırasında ve vites değiştirirken ani gaz vermeyin. Hızlanırken gaz pedalına yavaş yavaş basın.
 20. Düşük viteste yüksek devir yapmayın ve gerekli yerlerde uygun vitese geçmede zaman kaybetmeyin. Aracınızı uygun viteste sürünüz. Aksi durumda araç; 5-20 km/h hızda ikinci vites yerine birinci viteste, 35-40 km/h hızda üçüncü vites yerine ikinci viteste, 55-70 km/h hızda dördüncü vites yerine üçüncü viteste, 85 ve üzeri km/h hızda beşinci vites yerine dördüncü viteste, sürüldüğünde % 15 ile 30 daha fazla yakıt tüketimine sebep olabilir.
 21. Aracınızı kapasitesinin üzerinde yüklemeyin. Bu durum yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi frenleme mesafesini de arttıracaktır.
 22. Aracın km’si arttıkça ve yaşı büyüdükçe tüketeceği yakıt miktarı ve egzozdan atacağı kirletici miktarı artar. Aynı model sıfır yaşındaki bir araç, 5 yaşındaki bir araca göre atmosfere oldukça fazla kirletici atar ve daha fazla yakıt tüketir.
 23. Aracınızın pencerelerini seyir halinde iken mümkün mertebe kapalı tutun ya da hava değişimini sağlayacak kadar açın. Bu size önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlar.
 24. Aracın sürtünme kayıplarını arttıran portbagaj kullanılmamalıdır. Aracın gövdesinde çıkıntı az ve pencere camları gömmeli olmalıdır. Araçlarda sürtünme kayıpları azaldıkça yakıt tüketimi de azalır. Araçta girinti çıkıntı arttıkça yakıt tüketimi artar.
 25. Aracınıza gerçekten gereksiniminiz olan aksesuar ya da parçaları taktırın. Ekstra takılan  rüzgarlık/spoyler daha fazla yakıt tüketimine sebap olur.
 26. Aracınızda üretici firmanın önerdiği yakıtı kullanın. Yakıt deponuzu aşırı doldurmayın. Bu durum yakıt sızıntılarına ve buharlaşma kayıplarına neden olabilir.
 27. Aracınızda mevsimine uygun motor yağı kullanın ve motor yağı değişimi sırasında yağ filtresinin de değişmesi gerektiğini unutmayın. Bu hem yakıt tasarrufu hem de motorun ömrü açısından önemlidir. Yağ filtresi ve yağ değişiminin zamanında yapılmaması verimsiz motor performansı, daha yüksek yakıt tüketimi ve motorun büyük zarar görmesi gibi sonuçlar doğurur. Yağ seviyesini uygun aralıklarla kontrol edin.
 28. Aracınızın periyodik bakım ve ayarlarını zamanında yaptırın. Uygun şekilde bakımı yapılmazsa aracınızdaki mekanik sistemlerin hemen hemen hepsi yakıt tüketimini artırır. Motor, soğutma ve ateşleme sistemi, frenler ve emisyon kontrolleri için üreticinin tavsiyelerini izleyin. Bakımına özen gösterilmeyen bir aracın yakıt tüketimi oldukça artabilir ve sera gazı salınım (çevreyi kirletme) oranı çok daha yüksek olur.
 29. Aracınızın egzoz gazı ölçümlerini periyodik olarak yaptırın.
 30. Motor hava filtresini belirli periyotlarda temizleyin ya da değiştirin. Yetersiz yakıt – hava karışımı ile çalışan bir motorun çalışma performansı düşük olur ve yakıt sarfiyatı artar.
 31. Araçlarda motor gücü; lastiklerdeki sürtünme direnci, araç gövdesinin hava ile sürtünme direnci ve aracı hareket ettirmek için harcanmaktadır. Bu nedenle aracın yakıt verimliliğinde lastik önemli bir fonksiyondur yakıt tüketimini % 5-10 arasında etkilemektedir. Aracınızın lastik basıncının kullanım kılavuzunda önerilen değerde olmasına dikkat edin. Yeterince şişmemiş lastikler yakıt sarfiyatınızı artıracaktır.
 32. Radyal lastik kullanın. Bu lastikler şehir içinde ve özellikle otoyolda yakıt tasarrufu sağlar ve daha uzun ömürlüdürler.
 33. Kış aylarında lastiklerinizin özel bakıma ihtiyacı vardır. Soğuk hava lastiklerdeki hava basıncının düşmesine neden olur. Özellikle sıcaklıkta ani düşüşler yaşandıktan sonra lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin. Ayrıca iklim ve çevre şartlarına göre uygun lastik seçmek yine aracın performansını etkiler.

Daha çevreci, daha ekonomik ve daha verimli sürüşler dilerim.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...