Yurt dışına çıkacağım. 7-8 ay aracımı kullanamayacağım, bakımını nasıl yaparım?

Yurt dışına çıkacağım 7-8 ay aracımı kullanamayacağım. Araçlardan anlayan güvendiğim, birileri yok. 2011 Ford Fiesta Titanyum aracımın nasıl bakımını yaparım… Şimdiden teşekkürler, saygılar.

Sayın Kemal Tekinay,

7-8 ay gibi bir süre aracınızı kullanmayacaksanız.

2011 model Ford Fiesta Titanyum aracınızı,

 • Öncelikle temizce yıkayın ve kurumasını sağlayın.
 • İçerisini iyice temizleyin. İçeride ıslak herhangi bir şeyin olmadığından emin olun.
  Vitesi park konumuna alın.
 • Lastiklerin yan duvarlarında belirtilen emniyet sınırına kadar lastikleri şişirin. Ayrıca imkanınız varsa aracı ön ve arkadan krikoya ya da standa (jack stands ya da blocks) alın. Araç zeminde kalacaksa duruma göre tekerlekleri takozlayın.
 • Yakıt deposu tam doldurulmalıdır ancak yakıt için bir miktar koşullandırıcı/dengeleyici (fuel stabilizer) kullanılmalıdır.
 • Ortam kapalı bir ortamsa araç camlarından biri hafifçe açık bırakılabilir. Ancak bu mümkün mertebe tozdan arındırılmış bir ortam oluşturulabilirse yapılmalıdır.
 • Aküyü çıkarın ve soğuk bir ortamda bulundurun. Ancak radyonun yeniden aktive edilmesi için gereken kodun olduğundan da emin olun.
 • Silecek paletleri temiz bir bezle sarılmalı ve ön cam teması kesilmelidir.
 • Aracın hava alabilecek şekilde örtülmesi gerekir.
 • Yetkili servise gidilerek garanti suresiyle ilgili görüşülmesinde fayda vardır.
 • Bir arkadaşınız varsa ayda bir aracınızı bir süre çalıştırabilse ve kısa mesafeli sürüşler yapabilse iyi olur.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir