Yakıt tasarrufu için Volvonun ECO lastik basıncı nasıl yorumlanır?

Optimum yakıt tasarrufunun sağlanması için 160 km/hnin altındaki hızlarda, tam yük için genel lastik basıncı tavsiye edilir.

Lastik basıncının her ay kontrol edilmesi gerekir. Bu ayrıca aracın stepnesi için de geçerlidir. Araç bir kaç kilometre sürdükten sonra lastikler ısınır ve basınç artar. Lastik basıncını lastikler soğukken kontrol ediniz. “Soğuk lastikler”, lastiklerin çevre sıcaklığıyla aynı sıcaklıkta olduğu anlamına gelir. Farklı lastik basıncı yakıt tüketimini, lastiğin ömrünü ve otomobilin yol tutusunu olumsuz etkiler. Düşük basınçlı lastiklerle sürüş lastiklerin aşırı ısınmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Lastik basıncı; yolculuğun rahatlığını, yoldan gelen sesi ve direksiyon karakteristiklerini etkiler.

Dikkat: Basınç zaman içinde azalır ve bu doğal bir durumdur. Lastik basıncı, ortam sıcaklığına bağlı olarak sürekli değişir.

Kaynak: Volvo S80 Kullanıcı El Kitabı

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...