Vuruntu sensörü tipleri

Vuruntuyu algılamanın en iyi yolu silindir içindeki basıncı ölçen bir basınç sensörü kullanmaktır ancak bu sensör pahalıdır. Buji içindeki bir parça olarak üretilen Piezo-seramik sensör ayrıca vuruntu algılamasında etkili olmakla birlikte fiyatı yüksek ve dayanıklılığı zayıf olduğu için çok fazla kullanılmaz. Vuruntu sensörü piezo-seramiğin piezo elektrik etkisini kullanır ve vuruntu algılamasında en geniş biçimde kullanılan sensördür.
Vuruntu sensörü genellikle silindir bloğunda yer alır. Salınım, vuruntu ile üretilip ve silindir bloğuna transfer edilerek piezoelektrik etkili tip sensör kullanılarak elektrik sinyaline dönüştürülür.
İki tür vuruntu sensörü kullanılır: Salınım tipi sensörler vuruntu frekansı bankında benzer salınım karakteristiğine sahiptir; salınım olmayan tip ise bunun tersidir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir