Turbo benzinli ve turbo dizel motorların maksimum tork aralıkları neden farklıdır?

Abdullah Bey; turbo benzinli ve turbo dizel motorların azami tork elde etmeye başladığı devirler birbirine nispeten yakın. Aşağı yukarı 1.500 d/d’larda başlamakta, bunun dışında benzinli motordaki bu azami torkun devam ettirildiği aralık 4.000 devir ve sonralarına kadar iken dizel motorlardaki azami tork ise 2.500 devirler civarında bitmektedir. Bunun sebebi nedir?  Teşekkür eder, iyi günler dilerim. Saygılar. Ahmet  AKAT.

Sayın Ahmet  AKAT,

Genel olarak dizel motoların devir bandı maksimum 4000 ile 5000 arasında sınırlandırılırken bu değer benzinli motorlarda 5500 – 7000 d/d’dir. Benzinli motorlarda maksimum tork aralığını geniş tutmak bu aralıktan ve yanmanın dizele göre daha kontrol edilebilir olmasından mümkün olabilmektedir. Maksimum devir bandı daha düşük olan dizel motorlarda heterojen yanmada yavaş yanma hızı sınırlamasından ve diğer konstrüktif özelliklerinde etkisiyle maksimum tork değeri daha düşük devirlerde ve daha dar bir devir aralığında/bandında olmaktadır. Ayrıca dizel motorlardaki yanmanın benzinli motorlar kadar kontrol edilememesi de konu üzerinde etkilidir.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir