Trafik sıkışıklığına motosikleti bir çözüm olabilir mi?

Sayın okuyucum;
Motosikletin satın alma maliyetinin düşük olmasının yanı sıra, yakıt tüketimi, bakım masrafları gibi kullanım giderleri de son derece düşüktür. Bu nedenle, kanaatime göre motosiklet kullanımının devlet tarafından daha fazla teşvik edilmesi gerekir. Avrupa’da özellikle bizim gibi Akdeniz ülkelerinde motosiklet büyük şehirlerin vazgeçilmez bir aracı. Çünkü büyük şehirlerde otomobille hem şehir merkezine girilebilecek yerler kısıtlı hem de park yerleri pahalı. 
Özellikle son yıllarda İstanbul gibi büyük şehirlerde de durum Avrupa’dan çok farklı değil. Bu duruma en iyi çözümse trafikte daha az yer kaplayan, hareket kabiliyeti yüksek ve ekonomik çözüm sağlayacak olan motosiklettir. 
Karayollarında otomobilin dörtte biri kadar yer kaplayan motosikletlerin kullanımı özendirildiği ve teşvik edildiği takdirde trafik yoğunluğu da önemli ölçüde azalacaktır. Ancak daha sürdürülebilir ve katlanılabilir bir trafik için trafik kurallarına uyan ve uymaya özen gösteren motosiklet sürücülerine de ihtiyaç vardır.
Sözün özü; özellikle büyük şehirlerde motosiklet kullanımının artması hem trafik sıkışıklığını ve dolayısıyla trafikte geçirilen zaman kaybını azaltır hem de ekonomiklik sağlar. Daha sürdürülebilir ve katlanılabilir bir ulaşım için başta motosiklet kullanıcıları olmak üzere tüm sürücüleri daha saygılı ve kurallara uygun davranmaya davet ediyorum. Trafikte sabrınız ve saygınız bol olsun.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir