Tofaş marka bir araç mı yoksa Skoda Fabia mı?

10-12 bin TL aralığında bagajı rahat benzinli sağlam sadece hafta sonları kullanacağım… Birde 6 aylık bir çocuğum var. Sağlamlık önemli. Daha önce Tofaş vardı, çok zayıftı. Şimdi Skoda Fabia önerdiler parçası ucuz. Yorumlarınızı beklerim…
Sayın okurum,
Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Cevabıma başlarken çocuk dediğiniz için ben direk sedan araç almanızı tavsiye edeceğim. Çünkü bu konuda gerek çevremdeki insanlar gerekse kendi tecrübelerimden edindiğim fikir bu.  Yeni yasada araçta çocuğunuzun bebek koltuğu olması zorunlu bu da aracın oturma sayısını direk 1 kişi eksiltiyor. Bunun yanında bebeğin arabası aracın diğer bir sabit aksesuarı haline geliyor. Üstüne birde çocuğun eşyaları, yanında götürmeniz gereken yiyecekleri derken kendinize özel olarak kullanacak yer kalmıyor. İnanın bana bütün bunlarıhatchback bir araca sığdırmak mümkün olmuyor. Gelelim sorunuzun yanıtına Skoda Fabia sonuçta Volkswagen markasının bir ürünü bu yüzden gerek sağlamlık gerek konfor gerekse kalite yönünden etkilerini görmek mümkün. Aracın sedan versiyonu da mevcut fakat belirtmem gerek bir iki husus var birincisi her yerde servisini bulamayabilirsiniz. Bayi ağı tüm ülkeye tam yayılmadı. Buda gerek servis gerekse parça temini açısından sıkıntı oluşturabilir. Bunun yanında parça fiyatları pahalımı diye sormuşsunuz. Bu konuya iki açıdan bakmak gerek diye düşünüyorum. Çünkü parçayı alırken ödediğiniz para bir Tofaş parçasına göre pahalı olabilir ama parça ömrü daha uzundur buda hesaba katılınca parça fiyatının daha ucuza geldiğini gösterir ama malum ülkemizde kimse parçayı aldım aracımda şu kadar km yol yaptım demez bir parça aldım şu kadar ödedim der. Tabi böyle olunca da vatandaş direk parça ucuz ya da pahalı diye sınıflandırıyor. Parça fiyatı konusuna takılmayın. Çünkü dediğim gibi işletme maliyeti hesabıyapınca daha ucuza geldiğini göreceksiniz. Yalnız dediğiniz fiyat aralığında böyle bir aracın temiz ve kazasız olanını bulmanız biraz zor gibi. Ama eğer bulduysanız kaçırmayın alın derim. Ben size bu fiyat aralığında; sağlam, parçası ucuz, güvenli ve konforlu olarak Hyundai Accent’leri de önerebilirim. 1997-2000 model arası eski kasa 1.5 GLS veya 2001-2003 model arası yeni kasa 1.3 LX tipi araçlardan sizin fiyat aralığınız da bulma şansınız var. Bu araçlara dediğiniz gibi sadece hafta sonu binecekseniz ve fazla yol yapmayacaksanız LPG dönüşümüne gerek yok. Ayrıca hemen hemen her ilde servis ve yedek parça bulma imkanınız var. Üstelik parça fiyatları hem alırken hem de işletme maliyeti açısından oldukça hesaplı. Bunların yanında 1998-1999 model arası sedan Fort Escort CLX ya da 1997-1998 model arası sedan Opel Astra GLS araçlara da bakabilirsiniz. Seçiminizin hayır getirmesi dileğiyle.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir