Teknoloji dünyasının en ilginç 5 sözü

Söz 1: “All your base are belong to us.” “Size ait her şey aslında bize ait” olarak da çevrilebilecek bu söz, aslında Sega için geliştirilen Japon tabanlı bir oyunun Avrupa sürümünde ilk kez görüldü. Bu sözü hatırlayanlar oyunu hatırlayamıyor olsa da, bu söz öbeğinin birçok tartışmada kullanıldığı biliniyor.

Söz 2: Amerika Birleşik Devletleri’nin 1999’lı yıllarda başkan yardımcılığı görevini yürüten Al Gore, görevi süresince interneti yaratmak için kendi başına inisiyatif kullandığını bu sözlerle belirtmişti. Daha sonra ise Gore’a yönelik suçlamalar alıp başını gitmişti. Suçlamanın nedeni ise tahmin edebileceğiniz üzere “interneti yaratmak konusunda kendi başında inisiyatif kullandığı” sözünü kamuoyuna karşı kullanması olmuştu.

Söz 3: “I hear there’s rumors on the Interneta that we’re going to have a draft.” George W. Bush’un 17 Ekim 2000 tarihinde sarf ettiği bu cümlede dikkat çeken bir kelime vardı: O da hiçbir zaman çoğul olarak İngilizce’de kullanılmayan “Internet”in “Internets” olarak kullanılmasıydı. Daha sonra Bush’un bu sözlerini yorumlamaya çalışan uzmanlar ise Internets’in “internete bağlı bileşenler” olduğu fikrinde birleşti.

Söz 4: “You’ve got mail!”. AOL’de çalışan ve 1989 yılında bu sözleri kayda geçen Elwood Edwards’ın ismi yıllar sonra unutulsa da, bu sözü milyonlarca kez günümüze kadar tekrarlanmaya devam etti.

Söz 5: “On the Internet, nobody knows you’re a dog.” 5 Temmuz 1993 tarihinde Peter Steiner tarafından çizilen ve bu ilginç sözleri sarf edildiği çizgi filmde aslında “İnternette karşınızda kim olduğunu asla bilemezsiniz, belki bir köpek bile” demek istemiş de olabilir. Farklı yorumlara da açık olan bu söz öbeği, tahmin edeceğiniz üzere çizgi filmle sınırlı kalmadı ve çok farklı alanlarda milyonlarca insan tarafından dile getirilen cümlelerden biri oldu.

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir