Sürücü kontrol listesi

Aracınızın güvenilir ve sorunsuz çalışması için; araç dışı, kabin içi ve motor bölmesini düzenli olarak kontrol edin.
Araç Dışı:
Lastikler: Lastik basınçları normal olmalıdır. Yanak veya dişlerde bir çatlak olmamalıdır. Dişlerde yabancı cisim olmamalıdır.
Tekerlekler: Somunlar ve cıvatalar doğru tork değerinde sıkılmalıdır.
Lambalar: Bütün açık far, arka, yan işaret, sinyal, fren lamba ve sis farlarının çalışmasını kontrol edin.
Sıvılar: Kaput altındaki tüm sıvı depo dolum seviyelerinin doğruluğunu kontrol ediniz.
Ön cam silecekleri: Tüm kol ve lastik elemanların (varsa, arka silecek lastiği dahil) durumunu kontrol edin.
Araç İçi
Direksiyon: Direksiyon simidinde aşırı gevşeklik (gezinme) olup olmadığını kontrol edin.
El freni: El freni kursunun normal olduğundan emin olun.
Gösterge paneli: Gösterge panelindeki; gösterge, kontrol ve uyarı lambalarının çalışmasını kontrol edin.
Aynalar: Her üç dikiz aynasının yüzeylerinin iyi durumda olduğundan emin olun. Dikiz aynalarının rahatlıkla ayarlanabilmekte olduğunu kontrol edin.
Kontroller: Fren ve debriyaj pedalı boşluklarını kontrol edin.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.