Spor otomobillere motor sesi takviyesi

Sportif motor sesi spor bir aracın vazgeçilmezidir. Araç sürücüleri, kullandıkları aracın gücünü duyarak da hissetmek isterler. Oysaki elektronik kumandalı motor sistemleri ve gelişmiş turbo şarj sistemleri motorların ses tonlarından çok şey kaybettirdi. Spor araç sahipleri, araçların gücünü vurgulayan güçlü sese artık tekrar sahip oluyorlar. MANN+HUMMEL ses tonu tasarımcıları tarafından geliştirilen ses hattı ve symposer sayesinde motor sesini daha fazla hissetmek mümkün. Bu iki parça sayesinde ses, araç içine iletiliyor. Bu da sürücüyü, sürüşe motive ediyor. Araçlardaki özel ses tonu, marka bilinirliği ve hatırlanmasını da arttırıyor. Ses hattı, atmosferik motorlarda kullanıldığı gibi aşırı beslemeli motorlara da uygulanıyor. Ön panele yerleştirilen Symposer kutusu ve bağlı ses dönüştürücüsü araç içine sportif ses tonunu iletiyor.

Kaynak: Sabah Gazetesinin Web Sitesi, “Spor otomobillere motor sesi takviyesi”, < ?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />22.12.2009

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.