Soğutma sistemindeki herhangi bir arızanın dokunma yöntemi ile yönlendirilmesi

Devrenin bazı noktalarında algılanan anormal sıcaklık durumlarına bağlı olarak teşhis aşağıda anlatılan şekilde yönlendirilebilir:
Termostat çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza devrenin ön tarafında, termostatla ilgili kısımda olabilir (termostat kapalı veya kısmen açık).
Radyatör çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza, radyatörle ilgili kısımda olabilir (tıkalı devre).
Kalorifer radyatörü çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza, soğutma sıvısının motorda hatalı dolaşımından kaynaklanabilir (devrede aşırı yüksek basınç, su pompası vs.) veya kalorifer radyatörüyle ilgili kısımda olabilir (tıkalı devre).
Önemli not: Bir anormal sıcaklık durumu, devredeki diğer elemanların sıcaklık durumlarını da etkileyebilir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.