S-tronic ve geartronic şanzımanlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

S-tronic ve geartronic şanzımanlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Değerli Okuyucum,
S-tronic’in teknik olarak temeli çift kavramadır. Kavramalardan biri tek sayılı viteslere ve geri vitese hizmet ederken diğer kavrama çift sayılı viteslere hizmet eder. Bu, çekiş kuvveti kesintisi olmaksızın son derece kısa bir sürede vites değiştirmeyi mümkün kılar. Birinci kavrama bir viteste kuvveti iletirken ikinci kavrama bir sonraki vites için hazır şekilde açılmış durumda bulunur. Vites değiştirme sırasında birinci kavrama, ikinci kavramanın kapandığı anda açılır. Seyir sırasında daima bir vites takılı ve bir diğeri ön seçilmiştir. S-tronic çift kavramalı şanzıman, vites geçişlerini hızlandırır ve hissettirmez. Örneğin araç 2. viteste hızlanırken kumanda mantığı 3. vites ön seçimini yapar. Vites değiştirme noktasında çift lamelli kavrama çok hızlı tepki verir ve şanzıman kesintisiz şekilde vites değiştirir. S-tronic çift kavramalı şanzıman ile vites değişiklikleri neredeyse hiç hissedilmeksizin ve çekiş kuvveti kaybı olmaksızın yapılır. S-tronic özellikle sportif bir sürüş tarzı için idealdir. Sürücü, S-tronic’i manuel veya otomatik olarak kullanabilir. Otomatik modunda dengeli ­ konforlu bir ayarın yanı sıra özellikle sportif bir program da mevcuttur. Direksiyon simidindeki kumanda düğmeleri veya vites kolu vasıtasıyla manuel olarak vites değiştirme mümkündür.
Hem otomatik hem de manual kullanıma olanak tanıyan Geartronic şanzıman ise Volvo‘nun bazı araçlarında kullanılmaktadır. Porsche‘nin Tiptronic şanzımanına benzer. Mikroişlemci kontrollü olan şanzımanın, 5 ve 6 ileri kademeli modelleri bulunmaktadır. Sürücünün kullanım tarzına göre belleğindeki uygun programı seçip vites değiştirme devirlerini kendi belirlemektedir. Örneğin Geartronic şanzımanlı 2008 model VoIvo S80 3.0’ın bilgi ekranında P, R, N, D, S, 1, 2, 3, 4, 5 veya 6 vites konumları gösterilmektedir.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...