Run Flat Lastiklerin (Run Flat Tire/Tyre) Özellikleri: Performans, Güvenlik, Huzur

Sürücü için Run Flat, ilk ve en önemli olarak güvenlik anlamına geliyor. Run Flat lastikler ani hava basıncı kaybı yaşanan acil durumlarda otomobilin kontrolünün kaybedilmemesine ve sürücünün tam güvenlik içinde yola devam etmesini sağlıyor. Böylece lastik, yağmurlu bir havada ya da uygunsuz ve güvensiz koşullar altında patladığında, Run Flat özellikli lastikler sayesinde sürücü, acil olarak durup lastik değiştirmek yerine profesyonel yardım alabileceği bir yere kadar aracını sürmeye devam edebiliyor.

 

Acil durumlarda maksimum güvenliği sağlamak için, Run Flat lastikler, belirli bir hız ve mesafe değerlerini korumalılar (80 km mesafe için 80km/h). Bu kısıtlamalar nedeniyle, sürücünün lastikte meydana gelen hava kaybından haberdar olması gerekir. Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), Eylül 2007 tarihinden itibaren her yeni kayıtlı otomobil için lastik basıncındaki değişiklikleri fark edip iletecek alarm sistemlerini (Lastik Basınç İzleme Sistemi – Tire-Pressure Monitoring System –TPMS) zorunlu kılmayı istemektedir.

 

Kaynak: Pirellinin Web Sitesindeki “Run Flat”yazıdan derlenmiştir.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

1 Cevap

  1. rft lastik dedi ki:

    rft lastik ile yolda kalma derdiniz yok. patlasa bile yola devam edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir