Pistonun boyutlandırılması

Piston uzunluğu: Piston uzunluğu artarsa, yağın yanma odasına kadar olan yolu uzar ve daha az yağ yanma odasına gelebilir.

Yağ filmini yırtacak basınç 100 MPa alınabilir.

 

Piston yüzünün/tepesinin şekli:

Benzinli motorlarda: Düz, yarı küresel ve çatı formu

Dizel motorlar: Hafif oyuklu, küresel oyuklu, çift oyuklu

 

Piston yüzü et kalınlığı: Piston yüzü  ısıl ve mekanik zorlanmaların etkisi altındadır. Et kalınlığı buna göre belirlenir.

Benzin mot.: h =(0,07-0,08)Dp

Dizel mot.: h =(0,13-0,14)Dp

 

Perno/Pim Mesafesi: Pim yeri iyi seçilmemişse ÜÖN’da piston devrilme yapabilir ve böylece yağ tüketimi artar ve gürültülü çalışma olur.

 

Piston eteği: Pistonun yağ segmanı ile pistonun alt ucu arasındaki kısma piston eteği denir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir