Performans filtre uygulamalarını tavsiye eder misiniz?

Performans filtre uygulamalarını tavsiye eder misiniz? Bu uygulamanın motora sağlayacağı artı ve eksileri teknik olarak değerlendirir misiniz?
Değerli Okuyucum,
Olayın mantığı, motorun daha rahat nefes almasını sağlamaktır. Normal standart hava filtreleri, kağıdımsı bir maddeden yapılmış olup, motor ünitesine bağlı bir kutu içerisinde bulunurlar. Bu kutu bir boru vasıtasıyla aracın ön taraflarından bir yerlerden hava çeker ve bu hava, kağıt filtrenin içinden geçirilerek silindirlerin içerisine gönderilir. Havanın filtre içinden geçişi esnasında uygulanan direnç, motora giren havayı da direk olarak etkiler. Bunun için işte, performans tipi hava filtreleri üretilmiştir. Bu filtreler kağıt filtreler gibi kirli havayı tutmanın yanında, kağıt filtrelerden daha kolay hava geçirdikleri için, motorun daha kolay nefes almasını sağlarlar. Açık filtre uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu da motora girecek olan havanın sıcak olmamasıdır. Şayet açık hava filtresine bir hava girişi desteği yapılmazsa, filtre kaputun altındaki ısınan havayı emebilecek ve bu durumda motorun performansını düşürecektir. Bu tür uygulamaların en performanslısı, direk motor kaputu üstünü kesmektir. Subaru Impreza’larda olduğu gibi kaput üstüne, hava filtresinin ağzına gelecek şekilde, bir ağız açılırsa, bu ağızdan açık hava filtresi rahatça hava alarak, performansta belirgin bir iyileşme sağlayabilecektir. Eğer bu şekilde kaputu kestirmek istemiyorsanız, ya açık filtre için, aracın önünden bir yerlerden yeterince geniş bir boru vasıtasıyla açık filtreye temiz, soğuk hava yönlendireceksiniz ya da kutu içi filtre kullanacaksınız. Ancak kutu içi filtrelerin performans konusunda iyi uygulanmış bir açık filtre kadar katkısı olmayabilir. Ayrıca açık filtreler, kutu içi filtrelere nazaran daha yüksek ve sportif bir ses çıkarırlar. Açık filtrelerin birkaç tane avantajı vardır. Performansı arttırırlar, optimum tüketimin sağlarlar ve her devirdeki motor torkunu arttırırlar. Evet, iyi bir açık filtre uygulaması motor gücünü yaklaşık %5 oranında arttırabilir. Ayrıca motorun düşük devirlerinde eskisine nazaran daha güçlü olmasını sağlar. Performans tipi filtrelerin önemli dezavantajlarından biri fazla ses çıkarmalarıdır. Eğer bu tür bir seslerin komşuluğunu severseniz, bu ses fazlasıyla hoşunuza gidecektir. Ancak uzun seyahatlerde biraz zorlayıcı olabilir. Aracınızın hava filtresini özel kutu içi olarak değiştirmeniz durumunda hava giriş debilerinde farklılıklar oluşacaktır. Bu durum motor işletim sistemindeki rölanti ayarını olumsuz etkileyebilir. Kutu içi filtre uygulaması, genellikle motorun yüksek devirlerinde avantajlar sağlamasına rağmen motorun düşük devirlerinde, kalkışlarda ve hızlanmalarda dezavantajlar oluşturabilmektedir. Etkin bir kutu içi filtre uygulaması için işletim sisteminde yeni programlama yapmak gerekebilir.
Sözün özü: Aracın üreticisinin pazara sunmuş olduğu araç, hedef müşteri beklentilerine göre en ideal üretim topolojisine sahiptir. Bu münasebetle ben araçlarda bu tür uygulamaları genel olarak tavsiye etmiyorum ve uygun bulmuyorum. Sürekli akılda tutulması gereken altın kuralı sizinle paylaşmak istiyorum. “Aracın size sunulmuş tasarımı kendi bağlamında en ideal tasarımdır”. İlginenlere duyurulur…

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir