Otomotiv sektöründe ürün doğrulama test pistleri (proving ground)

Ürün doğrulama test pistleri (proving ground), üretilecek araçların belirlenen standardlara uygunluğunun ön testleri ve ARGE faaliyetleri amaçlanarak, birçok test parkurunu içinde barındıran kompleks bir yapıdan oluşmuş özel alanlardır. Bu pistler, otomotiv üreticilerinin kendi bünyelerinde kurulduğu gibi tip onay mevzuatına göre teknik servis ya da onay kuruluşu olarak hizmet veren kamu kurumları tarafından da kurulmaktadır. 20. yüzyılın ilk başlarında otomotiv sektörünün gelişmeye başlamasıyla birlikte test pistlerine ihtiyaç duyulmuştur.

İlk otomotiv testleri, havacılık için kurulmuş alanlarda yapılmıştır. II. Dünya Savaşıyla birlikte motor teknolojisinin gelişmesiyle sadece otomobillere özel pistlerin kurulması kaçınılmaz olmuştur. Bu pistler, ilk olarak otomotiv sektöründe öncü ülkeler olan Amerika, İngiltere, Almanya ve Japonya’da otomobil üreticileri tarafından kurulmuştur. Bir kısım pistler ise ürün doğrulama ve tip onay testlerinin yanında uluslararası yarışlar için de kullanılmıştır. Günümüzde hemen hemen her ülkede bir Ürün Doğrulama Test Pisti (proving ground) bulunmaktadır.

Kaynak: Mehmet Ertuğrul KAYA, Ürün Doğrulama Test Pistleri, Standart dergisi, 46. Sayı, 2011.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...