MTV uygunluk belgesi ibrazı halinde bir alt MTV grubundan mı ödeme yapılıyor?

 

Merhabalar Abdullah Bey, 18 ton ve altı çekici aracın MTV’si uygunluk belgesi bulunduğunda ve bunun vergi dairesine ibraz edilmesi halinde bir alt MTV grubundan mı ödeniyor? Bu uygulama ile ilgili bilgi verir misiniz lütfen. Şimdiden teşekkürler, İyi çalışmalar. Özcan SOYLU 

Sayın Özcan SOYLU,

Sorunuzda çekicinizin 18 ton altı olduğunu ve buna uygunluk belgesiyle ispatlamaktan bahsetmişsiniz. Öncelikle çekiciler hakkında kısa bir bilgi vererek sorunuzu yanıtlamak isterim. Bugün piyasada bildiğiniz üzere çeşitli firmaların çeşitli motor, şanzıman, kabin, fren ve daha sayamadığımız birçok farklı segmentlerde çekicileri bulunmaktadır. Bunları da farklı isim ve numaralarla piyasaya sunmaktalar. Örneğin Mercedes-Benz Axor 1840, 1835 yada Actros 1844 vb. gibi. Buradaki sayılar aracın motor gücünü ve çekicinin dingiline düşen ağırlık miktarını göstermektedir yani aracın yüklü dingil ağırlığı 18 ton ve 400 beygir gücünde demektir. Buradaki 18 ton aracın ağırlığı değildir bunu karıştırmamak gerek. Bildiğim kadarıyla piyasada normal şartlarda kullanılmak üzere seri üretilmiş çekicilerde 18 ton üzeri araçta yok. Kaldı ki çekiciler 18 ton ve üzeri ağırlığında imal edilmiş olsalar kulanım amaçları da azalmış olurdu. Nedenine gelince malum piyasada navlunlar ton başına hesaplandığı için ne kadar fazla yük taşırsak o kadar fazla navlun alırız şeklinde bir piyasa oluştu (Karayolları Trafik Yönetmeliğinin izin verdiği istiap haddinden dolayı). Çekicilerin çeşitli özel kullanım amaçları olmakla beraber ülkemizde en belirgin kullanım amacı aynı mesafede daha fazla yük taşımak. Nitekim Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 22.03.2008 tarih ve 26824 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliğe göre  %5’e yükseltilen tartı toleransı ve 3 dingilli römorka sahip 2 dingilli motorlu araçların 42.000 kg olan istiap haddi göz önüne alındığında ne demek istediğimi daha iyi anlaşılacaktır. Kaldı ki çekici ağırlık olarak tek başına hesaplanmıyor arkasındaki yarı römorkuyla birlikte hesaplanıyor ve toplam ağırlıktan (42.000 kg) çıkartılıp taşıyabileceği maksimum yük miktarı belirleniyor. Piyasada kullanılan (özel amaç ve işler için kullanılanlar hariç) çekicilerin ortalama ağırlıkları yarı römorkuyla beraber ortalama 12.000 kg ile 16.000 kg arasıdır. Basit bir hesapla çekicilerin istiap haddi ortalama 26.000 kg ile 30.000 kg arasında değişmektedir. MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ile ilgili sınıflandırma tablosuna baktığımızda Kamyon-Kamyonet-Çekici ve Benzerleri başlığı altında Azami Toplam Ağırlık (Net Ağırlık +  İstiap Haddi) seçeneğinden 20.001 Kg ve üzeri maddesinden işlem yapmak ve MTV ödemek zorundasınız.

 

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir