Motorun aşırı ısınması

Motor soğutma suyu ısı gösterge ibresi kırmızı bölgedeyse veya motorun aşırı ısındığı yönünde herhangi bir şüpheniz varsa:
Aracınızı durdurun.
Klimayı kapatın.
Motoru bir kaç dakika rölantide çalıştırın.
Soğutma fanının çalışır durumda olduğundan emin olun.
Uyarı: Buhar çıktığı görülüyorsa, motora soğuyana kadar araçtan uzak durun. Buhar ciddi yanmalara sebep olabilir.
Not: Yokuş yukarı veya sıkışık trafikte uzun süre araç kullanırken klima kullanılması, motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Fan çalışmıyor ve buhar çıkıyorsa, aşağıda işlemleri yapın:
Motoru durdurun.
Kaputu açmayın ve araçtan uzaklaşın.
Motorun soğumasını bekleyin.
Buhar çıkışı tamamen bittiğinde, dikkatli bir şekilde kaputu açın.
En kısa zamanda bir yetkili servise danışınız.
Fan çalışıyor ve buhar çıkmıyorsa, aşağıda işlemleri yapın:
Kaputu dikkatlice açın.
Motor soğuyana kadar rölantide bırakın.
Soğutma suyu seviyesini kontrol edin.
Fan çalışıyor, ama motor sıcaklığı düşmüyorsa, aşağıda işlemleri yapın:
Motoru durdurun.
Kaputu dikkatlice açın.
Motorun soğumasını bekleyin.
Soğutma suyu seviyesini kontrol edin.
Soğutma suyu seviyesi düşükse, aşağıda belirtilen aksamlarda sızıntı kontrolü yapın:
Radyatör.
Radyatör hortumları.
Radyatör bağlantıları.
Isıtıcı hortumları.
Isıtıcı hortum bağlantıları.
Devridaim pompası.
Bir sızıntı veya hasar belirlediğinizde veya soğutma suyu sızıyorsa, en yakın yetkili servise başvurulmalıdır.
Uyarı: Basınçlı olan sıcak soğutma suyunun ve buharın püskürmesi sonucunda ciddi yaralanma tehlikesi mevcuttur. Motor ve radyatör sıcakken, soğutma suyu deposu kapağını kesinlikle açmayın.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.