Mikroişlemci kontrollü gaz kesme sisteminin elemanları

Sistemin birinci elemanı gaz pedalının hareketini hissedecek olan potansiyometrik sensördür. Bu sensör, gaz pedalının dairesel hareketini sağlayan merkezine yerleştirilmiş ve aynen buradaki bilgileri mikroişlemciye aktarmaktadır. Diğer giriş elemanı aracın önüne yerleştirilen mesafe ölçerdir. Örneğin, bu karşılaştırma yöntemiyle çalışan klasik bir mesafe ölçer ya da maliyet ikinci plana alındığında radar veya lazer sistemi olabilir. Eleman ne olursa olsun fonksiyonu önündeki araç ya da nesneyle kendi mesafesini ölçmek ve bu bilgiyi mikroişlemciye aktarmak olacaktır.
Sistemde, ABS gibi sistemlerle entegre çalışma da düşünülerek gelişmiş bir mikroişlemci kullanmak tercih edilmiş ve örnek tasarımda kullanılmak üzere bir mikroişlemci seçilmiştir. Keza, sensör verilerini mikroişlemciye aktarabilmek amacıyla bir analog-dijital dönüştürücü kullanmak gereği vardır. Çünkü sensörler analog sinyal üretmektedir ve bu sinyallerin dijital sinyale dönüştürülmesi gerekir.
Sistemin son elemanı olarak kullanılacak hareket elemanı, 12 voltluk gerilimle çalışan bir adım motordur. Bu motorun temel fonksiyonu karbüratör ya da enjeksiyon sistemi gaz kelebeğini komuta etmektir. Bu nedenle, direkt karbüratör üzerine monte edilebileceği gibi, silindir kapağı veya aracın cinsine göre en uygun bir yere bağlantı yapılabilir.
Kaynak: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ, Oto ElektroniğiDers Notları, 2009-2010.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...