Mazda, süperkapasitör tip rejeneratif frenlemeyi tanıttı…

Süperkapasitör kullanılan ilk otomotiv 12 voltluk rejeneratif frenleme sistemi, Mazda’nın yeni Mazda6’sında yerini alacak… Araçta kullanılan akıllı enerji yönetim döngüsü  i-ELOOP olarak isimlendirilmektedir.

Çift tabakalı kapasitör (double-layer capacitor)  ya da ultrakapasitör (ultracapacitor) olarak ta isimlendirilen silindirik süperkapasitör, sürücünün yan tarafımdaki kaput altına monte edilmiştir. 350 mm uzunluğunda ve 120 mm çapında olan kapasitör, yaklaşık 6 kg (13.2 lb) ağırlığındadır.

Teknolojinin gizemli konusu değişken voltajlı alternatör. Bir önceki modelde kullanılan 12 V’lık alternatör yerine 12 ile 25  V arasında çalışabilen değişken voltajlı bir alternatör görev yapmakta.

Detaylı okuma için: http://www.sae.org/mags/aei/vehic/11845

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir