Köprü ve otoyollardaki ücretlendirmelerde araç sınıfları nelerdir?

Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Motosikletler 1. sınıf araç olarak OGS’ye abone olabilir. OGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun OGS elektronik etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda, Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz

eden sürücülerin OGS hesapları Kara Listeye girer.

1. Sınıf araçlar: Aks aralığı (Dingil mesafesi) 3.20 metre altında olan araçlar 1. sınıftır (motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı vb.).

2. Sınıf araçlar: Aks aralığı 3.20 metre ve üzerinde olan her türlü 2 akslı araç 2. sınıftır (minibüs, kamyonet, otobüs vb.).

3. Sınıf araçlar: Aks adedi (dingil sayısı) 3 tane olan her türlü araç 3. sınıf araçtır.

4. Sınıf araçlar: Dingil sayısı 4 ve 5 adet olan her türlü araç 4. sınıf araçtır.

5. Sınıf araçlar: Dingil sayısı 6 ve daha fazla olan kamyon treyler vb. araçlar.

 

Kaynak: Karayolları Genel Müdürlüğü Web sitesi, 2011.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.