Kompresyonları ölçümünden önce hangi ön kontrollerin yapılması gerekir?

· Yağın seviyesi ve kalitesi.
· Hava devresinde herhangi bir kısıtlamanın olmamaması. Hava filtresinin tıkalı olmaması. Herhangi bir kuşkulu durumda, kontrol sırasında hava filtresini emme sisteminden ayırınız. Gaz kelebeği “tam açık” konumunda olmalıdır (sadece benzinli motorlarda).
· Akünün şarjı ve marş motorunun hızı. Aşırı düşük bir akü şarjı hatalı sonuçlar verebilir. Herhangi bir kuşkulu durumda, destek olarak bir özel akü takviye cihazı kullanınız.
· Tüm ateşleme bujilerinin (benzinli motorlar), ön ısıtma bujilerinin veya enjektörlerin (dizel motorlar) sökülmesi. Marş motorunun normal çalışma şartlarında, her silindiri sıkıştırmak için marş motorunun çektiği akımın şiddeti çok yüksektir. Tüm bujilerin veya enjektörlerin sökülmüş olması halinde, motor sadece dahili sürtünmeler ve ölçülmekte olan silindir tarafından frenlenmektedir. Bu durumdan daha iyi sonuçlar ve daha uzun süreli akü etkinliği çıkar.
· Motorun çalışmasını engelleme. Motorun çalıştırılmasını engelleme olanakları araçlara ve motor seçeneklerine göre değişir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir