Kompakt SUV mu, orta sınıf SUV mu? Neden?

Konu SUV‘lar olduğunda boyut daha fazla önem kazanıyor. 4 tekerlekten çekişli bu araçları çoğu kullanıcı macera yaşamak yerine hava atmak için tercih ediyor desek abartılı olmaz. Hal böyle olunca da daha büyük olan daha havalı oluyor. Bu konuyu Hyundai ix35 ve Santa Fe araçları üzerinden açıklamaya çalışalım. Santa Fe’nin sağladıklarıysa biraz daha fazla. 7 koltukla donatılabilmesi, Hyundai’nin orta sınıf SUV’unun kullanışlılık konusunda avantaj elde etmesini sağlıyor. Fakat üçüncü sıra koltukların sadece acil durumlarda kullanılabilecek olması ix35’in çok bir şey kaybetmediğini gösteriyor. ix35, ağabeyine üstünlük sağlamak için birçok iyi özelliğe sahip. Öncelikle Santa Fe’nin 2,2 litrelik motorundan hiç de geride kalmayan ama daha insaflı bir vergi dilimine giren 2,0 litrelik dizel motoru ve 6 ileri otomatik şanzımanı hem fiyat hem de tüketim avantajı sağlıyor. Bunun dışında Santa Fe ömrünün ikinci yarısında olmasına rağmen ix35 çok taze bir model. Bunun da faydasıyla biraderinden daha çevik sürüş özellikleri ve daha dengeli süspansiyon sistemi sunuyor.

Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...