İki kademeli hava yastıkları nasıl tasarlanmıştır?

Hafif bir kazada, ağır bir kazaya göre bu iki devre daha geniş bir zamanda tetiklenir. Tetiklemeler arasındaki süre hava yastığının patlama derecesini etkiler. İkinci tetikleme geç meydana gelirse, birinci tetiklemeden oluşan hava yastığı basıncı kısmen azalmış, hava yastığı daha yavaş şişer. Tetiklemeler hemen peş peşe meydana gelirse, birinci tetiklemeden oluşan hava yastığı basıncı henüz düşmemiştir ve hava yastığı sertleşir. Ön yolcu hava yastığının ön göğsün üzerindeki montaj yeri sayesinde önden çarpmalarda yolcular için en uygun koruma sağlanır ve hava yastığının patlaması sonucu yaralanma riski minimize edilir. Hava yastığı tetikleme sistemi şasi tünelinin ön kısmına sabitlenmiş bir hava yastığı
kontrol ünitesinden, entegre edilmiş hızlanma sensöründen (boylamsal ve yanal hareket algılayıcıları), ön kaput kilidinin olduğu bölgede bir erken darbe sensör ve yandan çarpışmaları algılayacak sensörden oluşur.

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir