İç havalandırma ve klima sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Havalandırma ve klima, taşıt içindeki havayı sirküle etmek, yenilemek ve ısısını ayarlamak, böylece yolculuk konforunu iyileştirmek amacıyla kullanılır. Havalandırma ve ortam sıcaklığı, sürücünün psikolojisini etkiler. Örneğin sürücünün teneffüs ettiği havadaki oksijen miktarı yeterli değilse, sürücünün düşünme kabiliyeti olumsuz etkilenir. Sinirli ve asabi bir kişiliğe bürünebilir. Hatta uykusu dahi gelebilir. Bu durum hiç istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden araç içinde uygun bir havalandırma ve ortam sıcaklığı sağlanması gerekir.
Havalandırma yapılırken, sürücü ve taşıt içinde bulunanlar için olabildiğince az hava esintisi sağlanmalıdır. Ayrıca havalandırma sırasında camların buğulanmamasına dikkat edilmelidir. Isıtma ise su soğutmalı motorlarda soğutma suyu ısısından, hava ile soğutmalı motorlarda egzoz gazının ısısından faydalanarak yapılır.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.