Hava direnci açısından sedan araçlar ile konvertibl araçları karşılaştırır mısınız?

Rüzgar direnci, havanın içinde hareket eden bir cismin karşılaştığı dirençtir. Hava direnci, basınç direncinden ve sürtünme direncinden oluşur. Basınç direnci, cismin ön tarafı ile arka tarafı arasındaki basınç farkı dolayısıyla oluşur. Hava direnci, hava hızının karesi ile orantılıdır. Yani, hız iki misline çıktığında direnç dört katına, hız dört katına çıktığında direnç 16 katına çıkar.  Bugün normal sedan araçların aerodinamik direnç katsayısı 0,28 ile 0,4 arasında olabilmektedir. Açık konvertibl araçların aerodinamik direnç katsayısı ise 0,45 ile 0,7 arasındadır. Bosch tarafından yayınlanan Otomotiv El Kitabında (Bosch Automotive Handbook)  80 km/h hızla giden her iki aracın hava direncini yenmek için harcayacağı güç oranı sedan otomobilde 5,5 ile 7 HP arasında olurken, açık konvertibl araçlarda ise 9 ile 11 HP arasında olabileceği belirtilmektedir. Hız 120 km/h’e çıkarıldığında bu değerler sedanda yaklaşık 21 HP ve konvertibl otomobilde ise 33 HP’e yükselir.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Yunus Emre ÖZDEN dedi ki:

    Merhaba hocam, yazınızın dilindeki sadeliği ve içeriğindeki bilgiler için teşekkür ederim. Yalnız takıldığım bir husus var. Yüksek lisans yapmanız kariyer olarak etkileyici ve bir başarıdır fakat convertible car üstü açık araba manasına gelirken Türkçe’ye neden üstü açık araba çevirisini yapmak yerine konvertibl araba demek gereksiniminde bulundunuz? Konvertibl dövizcilerin kullandığı değişken para manasına geliyor Türkçe’den İngilizce’ye çevirirken birisinin hatasının arkasından gitmek sizin gibi yükseklisans yapan hatta şu an muhtemelen bitirmiş bir insana yakıştıramadım. Ek bilgi olarak araçlardaki hava sürtünme katsayısını hesaplamak için [1/2*(aracın kesit alanı)*direnç katsayısı (düzensiz)*hava yoğunluğu*hızın^2 ]’den bulunabilir. Hatam varsa lütfen düzeltin. İyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir