Gelişmiş Acil Durum Çağrısı

Bir kaza durumunda, araçtaki yolcuların mümkün olduğu kadar kısa bir süre içerisinde en uygun şekilde yardım alabilmeleri için, Gelişmiş Acil Durum Çağrısı özelliği olan araçlarda otomatik ve hızlı bir şekilde yardım çağrısı gönderilebilmektedir. Çarpışma algılayıcısı bir kaza algıladığında, acil durum çağrısı otomatik olarak etkinleştirilir ve bu çağrı derhal ilgili firmanın yardım çağrı merkezi tarafından alınır. Aynı bağlantı aracınızın kesin konum bilgileri ile örneğin, darbenin nereden ve ne hızda alındığı, hava yastıklarının açılıp açılmadığı ve model göz önünde bulundurulmaksızın aracın takla atıp atmadığı gibi, kazanın niteliğini ve ağırlık derecesini içeren bilgileri de aynı anda iletir.
GPS sayesinde Assist çalışanı, aracın tam pozisyonu, tipi, plaka numarası ve rengi hakkındaki bilgileri de alır. Aracın kesin konum bilgilerine göre en yakın acil durum birimi haberdar edilir ve kazaya maruz kalanların uygun tıbbi yardımı yapabilmeleri amacıyla gereken tüm bilgiler de kendilerine verilir.
Assist acil durum çağrısı, yoldaki başka bir kazaya yardımcı olmak amacıyla da manuel olarak etkinleştirilebilir. Sistem, sürücünün cep telefonundan bağımsız çalışır.

Kaynak: “BMW.com.tr” web sitesi,  BMW Teknoloji Rehberi (Erişim Tarihi: 03/04/2014).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir