Ford Rangerin motor gücü artırılabilir mi?

Aracın motorunda yapılacak modifikasyon sonrasında motor gücünde artış sağlanabilir. Ancak bu artışlar motor parçalarının (krank mili, pistonlar, silindirler vs.) aşırı yükler altında çalışmasına sebep olur. Bu sebepten ötürü motor zarar görebilir. Ayrıca araçların, üretici firma haricinde herhangi bir firma tarafından modifikasyona tabii tutulması aracın garanti kapsamı dışında kalmasına da sebep olur.


Beygir gücü hacme bağlı olmasına rağmen, aynı hacimli motorlarda farklı güçlerin elde edilmesi mümkündür. Motorun beygir gücünün arttırılması; enjektör, turboşarj, katalitik konvertör uygulamaları ile motor yönetim sisteminde yapılacak modifikasyonlarla mümkündür. Ben bu tür güç arttırma uygulamalarını tavsiye etmiyorum. Çünkü üreticiler tarafından araçların size sunulmuş hali, en ideal haldir. Bir aracı en iyi üreticisi tanır. Böyle bir güç artırımı mahzur doğurmayacak olsa üretici bu yöntemi dener.


Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...