EPS direksiyon sistemi nedir ve uyarı ışığı neden yanar?

EPS (Electric Power Steering), elektrik destekli direksiyon sisteminin İngilizce baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır.

EPS uyarı ışığı neden yanar?

Bu ışık, Kontak anahtarı ON (açık) konumuna getirildikten sonra 4 saniye süreyle yanar veya motor çalıştıktan sonra söner. Ayrıca EPS sisteminde arıza olduğunda da yanar. Sürüş sırasında yanarsa, aracınızı yetkili serviste kontrol ettiriniz.

Uyarı: Araç dururken elektrik destekli direksiyon sistemi (Electric Power Steering- EPS) sisteminin tam sol ve tam sağ yapılması durumunda, direksiyon simidi aşırı yük sistemi nedeniyle ağırlaşır. Bu normal bir durumdur. Zamanla bu durum normal seviyeye gelir.

Kaynak: Hyundai Accent Era Kullanıcı El Kitabından derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

  1. Tayfun dedi ki:

    Önceden yanmazdi kontağı açtığımda şimdi yanıyor fakat motor çalıştıktan sonra sönüyor

  2. Emir dedi ki:

    Arabada hiçbirşey yoltu yıkatmaya götürdüm ama arabayı aldıktan sonra ESP ışığı yanmaya başladı ve direksiyon aşırı sertleşti bunun nedeni nedir?

  3. berke dedi ki:

    merhaba bizimde 2005 colt umuz var. aracın ışığı 3 aydır sönmüyor hata kodunu sildik ama gene arıza ortaya cıktı.aracın beynini değiştirdik ama bişey değişmedi yardım ederseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir