Dört tekerlekten yön kontrol sistemlerinin (4WS- Four Wheel Steering) kontrol stratejisi

4WS elektronik kontrol sisteminin giriş bilgileri;
taşıt hız sensörü,
direksiyon açı sensörü,
direksiyon açısının direksiyon kutusu çıkışında ne oranda gerçekleştiğini ölçen gerçek açı sensörü,
araç tekerlek hız sensörleri,
arka tekerlek açı sensörü ve bu açının gerçekleşme oranını izleyen arka tekerlek açısı geri besleme sensör bilgileridir.
ECU gelen bu bilgiler doğrultusunda; araç hızını, direksiyon dönüş hızını hesaplar ve arka tekerlek dönüş açısını belirler. Arka tekerlek dönüş açısının gerçekleştirilmesi için hareket elemanına sinyal gönderir. Hareket elemanı genelde elektrik motorlu bir direksiyon kutusu sistemidir. Normal direksiyon kutusuyla aradaki fark sürücünün direksiyon ile kumanda etmesi yerine, elektrik motoruna ECU tarafından gönderilen sinyallerin kumanda etmesidir ve elektrik motoru krameyer dişliyi istenilen miktarda sürerek tekerleklerin yönlendirilmesini sağlar. Bu işlemler sürerken, ön ve arka tekerlek gerçek açı sensörlerinden olayın ne oranda gerçekleştiği bilgisi geri besleme olarak ECU'ya iletilir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir