Diskli frenlerde kaliper diskin ön kısmına mı arka kısmına mı yerleştirilmeli?

Kaliperler ön fren diskinin ya ön tarafına saat 3 konumunda ya da arka kısmına saat 9 konumunda monte edilirler. Kaliperin konumlandırılması, aşırı frenleme koşullarında poyra yatak kuvvetleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kaliperin; ön diskin arka kısmında konumlandırılması durumunda yatak kuvveti, ön diskin ön kısmında konumlandırılmasına göre daha küçük olacaktır.

Kaliperin yerleştirilmesinde hava akışı ve montaj imkanı önemli iki faktördür. Ön aksın montajında en sınırlayıcı faktör direksiyon dişli kutusu ve mekanizmasıdır. Bundan dolayı ön akstaki kaliperler disk üzerinde konumlandırılırken bu önem arz eder. Arka kaliperlerin konumlandırılmasında daha az sınırlayıcı faktörler vardır. Arka disklerde sadece el freni uygulaması sınırlayıcı faktörlerden en büyük olanıdır.

Renault Megane RS’de, Hyundai Arnejs’de, Peugeot 307 sedanda ve Honda CR-V’de kaliper diskin ön tarafına; Alfa Romeo 8C’de, BMV 116i’de ve Brabus’da ön diskin arka kısmına yerleştirilir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...