Çocuk koltukları hakkında merak edilenler

Uygun bir bebek ya da çocuk koltuğu seçildikten sonra üreticinin monte ve kullanım için verdiği talimatlar okunup harfi harfine uygulanmalıdır. Çocuk güvenlik koltuğu sistemi; çocuğunuzun yaşına, boyuna ve kilosuna uyumlu ve ayrıca araçta güvenli ve sağlam bir şekilde monte edilmiş olmalıdır. Çocukların belli boy ve kiloya erişip aracın emniyet kemeri sistemlerini güvenlice kullanıncaya kadar işe yarayacak, tüm ebatlardaki çocuklar için değişik türlerde koltuk sistemleri bulunur.

Kaza istatistikleri, ön koltuk yerine arka koltuktaki çocuk koltuğuna yerleştirilmiş çocukların daha güvende olduklarını göstermektedir. Çocuk koltuğu sistemlerini kullanamayacak kadar büyüyen çocuklar arka koltuğa oturmalı ve düzgün takılmış, omuz kısmı boyundan olabildiğince uzakta konumlandırılmış ve alt kısım da kalçaları sarmış halde kullanılacak emniyet kemerlerini kullanmalıdır. Kemer pozisyonunun doğru konumda olup olmadığını anlamak için zaman zaman kontrol ediniz.

Eğer çocuk ön koltukta oturmak zorunda ise omuz kısmını saran kemerin çocuğun yüzünden ya da boynundan dolanmadığından emin olun. Eğer böyle bir durum varsa, emniyet kemeri çocuğun omzunda olacak şekilde çocuğu aracın merkezine doğru yakınlaştırınız.

Araç hareket halindeyken, çocuğun koltukta ya da arabanın yük taşımak için kullanılacak çeşitli kargo alanlarında ayağa kalkmasına ya da çömelmesine asla izin vermeyiniz.

Çocuk koltuğu kullanılmadığında, çocuk koltuğu araç emniyet kemeriyle emniyete alınmalı ya da araçtan çıkarılmalıdır.

Çocuk Koltuğu İçin Alt ve Üst Bağlantı Parçaları

Önceleri çocuk koltukları aracın koltuğuna emniyet kemerleriyle bağlanırdı. Bu yüzden, çocuk koltukları çoğunlukla hatalı olarak ya da çocuğu yeterince koruyamayacak kadar gevşek takılırdı. Araç üreticileri, çocuk koltuklarının direk olarak aracın gövdesine takılabilmesine izin veren iki arka yan koltukları, çocuk koltuğu alt ve üst bağlantı parçalarıyla donatmıştır. Alt ve üst bağlantı parçalarıyla donatılmış çocuk koltuğunu takmak için, size çocuk koltuğuyla verilmiş olan talimatları ve ilgi aracın kullanıcı el kitabındaki montaj prosedürlerine dikkatlice uyulmalıdır.

Çocuğunuzun güvenliği buna bağlıdır!

Sorularınız olursa ya da çocuk koltuğunu uygun olarak takıp takmadığınızdan şüphe içerisindeyseniz, çocuk koltuğu üreticisine başvurun. Buna rağmen aracınıza çocuk koltuğunun montaj edilmesinde sorun yaşıyorsanız, yetkili satıcınızla irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Çeşitli kotluk konumlan için çocuk koltuğu sistemlerinin montaj uygunluğu tablosu
Ağırlık Grubu Kolluk pozisyonları (veya diğer konumlar)
Ön yolcu koltuğu Arka sağ/sol koltuklar Arka oda koltuk
Grup 0 l0 kg’a kadar X U+ X
Grup 0+ 13 kg’a kadar X u+ X
Grup I 9 ile 18 kg arası X u+ X
Grup II 15 ile 25 kg arası X u X
Grup III 22 ile 36 kg arası X u X

Yukarıdaki tabloda verilen harflerin anlamları:

U = Bu ağırlık grubunda kullanımı onaylanmış “üniversal”kategorisi koltuklar için uygun.

X = Koltuk pozisyonu bu ağırlık grubundaki çocuklar için uygun değildir.

+ = Bu ağırlık grubunda kullanımı onaylanmış üniversal kategorisindeki ISOFIX öne bakan çocuk koltuğu sistemleri için uygundur.

Not: Uygun çocuk koltuğu sistemlerine ilişkin daha fazla bilgi için yetkili satıcınız ile bağlantı kurunuz.

Genel Uyarılar – 1:

·

Ön koltuğa yerleştirilmiş çocuk güvenlik koltuğu sistemi, ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir. Yüzü arkaya dönük bir çocuk koltuğunu ön yolcu hava yastığı ile donatılmış aracınızın ön koltuğuna asla monte etmeyiniz.

·

Ön koltuğa monte edilmiş yüzü arkaya dönük bir çocuk koltuğunda bulunan bir çocuk, yolcu hava yastığı açıldığında ciddi bir şekilde yaralanabilir. Yüzü arkaya dönük bir çocuk koltuğunu arka koltuğa yerleştirin.

·

Yüzü öne dönük bir çocuk koltuğu mümkün olduğunca arka koltuğa yerleştirilmelidir. Ön yolcu koltuğuna takıldığında, koltuğu en geriye dayanacak şekilde ayarlayınız.

·

Araçta seyahat ederken bir bebeği asla kucağınızda ya da ellerinde tutmayınız. Bebekleri ve küçük çocukları onların kullanımı için onaylı koltuklarda güvenlik altına alınız.

·

Bir çarpışma esnasında bebek tutamayacağınız kadar ağırlaşır. Öneğin, 40 km/saat hızla giden bir araçta bir çarpışma anında 5,5 kg ağırlığındaki bir bebek kollarınıza 110 kg kuvvet uygulayacaktır.

·

Bebeklerin ve küçük çocukların onların kullanımı için onaylı koltuklarda güvenlik altına alınmamış olması, bir çarpışma anında yaralanma hatta ölümle sonuçlanabilir.

·

Kaza istatistikleri, ön koltuk yerine arka koltuktaki çocuk koltuğuna yerleştirilmiş çocukların daha güvende olduklarını göstermektedir.

·

Eğer aracınızda yan hava yastıkları bulunuyorsa çocuk koltuğunu aracın ön koltuğuna monte etmeyiniz.

Genel Uyarılar – 2:

·

Çocuk güvenlik koltukları değişik ebat ve konfigürasyonlarda bulunmaktadır. Aracınızın iç mekanının ve koltuklarının şekline ve boyutlarına bağlı olarak tüm çocuk güvenlik koltukları aracınıza uymayabilir. Aracınıza takacağınız çocuk güvenlik koltuklarının araca uyumundan ve emniyet kemerleri ile çocuk güvenlik koltuğu sabitleme noktaları da hesaba katılarak araca düzgün bir şekilde monte edilmesinde sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın.

·

Çocuk ya da araç için doğru boyutta olmayan bir çocuk güvenlik koltuğu ya da araca düzgün monte edilmemiş bir çocuk güvenlik koltuğu bir kaza anında çocuğun ve diğer yolcuların ciddi şekilde yaralanmasına sebep olabilir.

·

Aracınız, sadece üniversal çocuk koltuğunun arka yan koltuklara takılması için tasarlanmıştır.

·

Üniversal çocuk koltuğunu, ön yolcu koltuğuna ve/veya arka orta koltuğa takmayın.

Ciddi Tehlike! Önünde hava yastığı olan bir koltuğa çocuk koltuğunu kesinlikle yüzü arkaya bakacak şekilde yerleştirmeyin. Yüzü arkaya bakan bir çocuk koltuğunu her zaman arka koltuğa yerleştirin.

Dikkat: Kullanılmayan çocuk güvenlik sistemi öne doğru savrulabilir. Kullanılmadığı takdirde çocuk güvenlik sistemini sökünüz veya bir emniyet kemeriyle güvenlik altına alınız.

Not: Bir emniyet kemeri veya çocuk koltuk sistemi kapalı bir araçta bırakıldığında çok ısınabildiğinden, içine bir çocuk oturtmadan evvel emin olunuz ve koltuk örtüsünü ve tokaları kontrol ediniz.

Genel Uyarılar – 3:

Tüm alt ve üst bağlantı parçaları, sadece tasarlandıkları amaçlar için kullanılmalıdır. Alt ve üst bağlantı parçaları, sadece alt ve üst bağlantı parçalarıyla donatılmış çocuk koltuklarının tutulması için tasarlanmıştır.

·

Alt ve üst bağlantı parçalarını, yetişkinlerin emniyet kemerlerinin, teçhizatlarının ya da aracınızdaki diğer ekipman unsurlarının tutulması için kullanmayın. Alt ve üst bağlantıları; yetişkinlerin emniyet kemerleri, teçhizatları ya da aracınızdaki diğer ekipman unsurlarının tutulması için kullanılması durumunda, kazalarda uygun koruma sağlamayacak ve yaralanmalara ya da ölümlere neden olabilecektir.

Kaynak: Epica Kullanım Kılavuzundan derlenmiştir.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.