Çocuk koltukları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bebeklerin ve küçük çocukların ta­şınma imkanları için kabuk şeklinde­ki konstrüksiyonu sürüş istikameti­nin aksine yerleştirilen koltuk sistemleri kullanışlıdır. Ancak ön yolcu hava yastığı olan araçlarda bunların ön yolcu koltuğunda yasaktır. Bü­yük çocuklar için, arka koltuğa gidiş, istikametinde yerleştirilebilen ve emniyet kemerleriyle sabitleştirilen, çocuk koltukları bulunmaktadır. En­tegre çocuk koltukları imkanları iti­bariyle sınırlıdır, çünkü kullanımları büyük ölçüde çocuğun boyuna bağ­lıdır.
Çocuk güvenlik koltuğu sistemi çocuğunuzun yaşına, boyuna ve kilosuna uyumlu ve ayrıca araçta güvenli ve sağlam bir şekilde monte edilmiş olmalıdır. Çocukların belli boy ve kiloya erişip aracın emniyet kemeri sistemlerini güvenlice kullanıncaya kadar işe yarayacak, tüm ebatlardaki çocuklar için değişik türlerde koltuk sistemleri bulunur. Kaza istatistikleri, ön koltuk yerine arka koltuktaki çocuk koltuğuna yerleştirilmiş çocukların daha güvende olduklarını göstermektedir.
Çocuk koltuğu sistemlerini kullanamayacak kadar büyüyen çocuklar arka koltuğa oturmalı ve düzgün takılmış, omuz kısmı boyundan olabildiğince uzakta konumlandırılmış ve alt kısım da kalçaları sarmış halde kullanılacak emniyet kemerlerini kullanmalıdır. Kemer pozisyonunun doğru konumda olup olmadığını anlamak için zaman zaman kontrol ediniz. Eğer çocuk ön koltukta oturmak zorunda ise omuz kısmını saran kemerin çocuğun yüzünden ya da boynundan dolanmadığından emin olun. Eğer böyle bir durum varsa, emniyet kemeri çocuğun omzunda olacak şekilde çocuğu aracın merkezine doğru yakınlaştırınız.
 
Isofix normuna uygun çocuk kol­tukları basitleştirilmiş bağlama tertibatıyla donatılmıştır ve karosere sağlam bir şekilde bağlanabilmekte­dir. Yapısında uygun normlara sa­hip bağlantı donanımı bulunan bü­tün araçlarda kullanılabilirler.
 
Önemli Not 1: Eğer yan yolcu hava yastığı mevcutsa ve aktif durumdaysa, güvenlik sebeplerinden dola­yı yan yolcu koltuğuna gidiş istika­metinin aksi yönünde çocuk koltuğa takılmamalıdır.
 
Önemli Not 2: Çocuk koltuğu kullanılmadığında, çocuk koltuğu araç emniyet kemeriyle emniyete alınmalı ya da araçtan çıkarılmalıdır.
En iyi çocuk taşıma sistemleri üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları ECE –R 44 Avrupa standartları üzerinde yer almaktadır. Bu standart beş farklı grupta toplanan çocuk koruyucu sistemlerinin kullanılmasını zorunlu kılar.
Grup  0 10 kg ağırlığa kadar
Grup  0+ 13 kg ağırlığa kadar
Grup  1 9-18 kg ağırlık  arası
Grup  2 15-25 kg ağırlık arası
Grup  3 22-36 kg ağırlık arası
 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.