Çelik jant nedeniyle araç muayeneden kalır mı?

TÜVTURK’de araç muayenesi yapılırken araç jantlarının çelik ya da alasım olup olmadığına bakılmaz. Araç üzerinde bulunan jantların araçla uygunluğu kontrol edilir. Jant ölçüleri araca uygunsa aracın muayenesi onaylanır.

Kaynak: TÜVTURK.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. İnan DEMİR dedi ki:

  çelik jant, nedeniyle araç muayeneden kalır mı? başlıklı konunuz için teşekkürler. İnternet üzerinden
  çelik jant, satışı yapan birisi olarak müşterilerimin sürekli sorduğu bir soruydu
  çelik jant, ile ilgili bilgiler için teşekkür ederim.

 2. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  Ben yukarıdaki açıklamayı zaten TÜVTÜRK’ten aldım. bu açıklama gayet güzel. araç için boyutsal uygunluk esastır. “Araç üzerinde bulunan jantların araçla uygunluğu kontrol edilir. Jant ölçüleri araca uygunsa aracın muayenesi onaylanır”. Aracın kullanıcı el kitaplarında lastik ve jant boyutları bellidir.

 3. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  boyut uygunsa çelik jant için bir olumsuzluk söz konusu değildir.

 4. mehmet dedi ki:

  mrb benim 2009 model honda civic var orijinal 205x55x16 ben ise 205x50x17 taktırdım muayeneden geçermi arkadaşta ise 215x45x17 var o geçermi ondada honda civic 2008 var şimdiden teşekkürler

 5. murat dedi ki:

  2008 Toyota Corolla aracımda 205*55*16 çelik jant var bu cantlada 10 adet delik var 5 i açık diğer 5 i kapalı 2 yıl öncede aynı jantlar var idi şimdi hatalı jant yüzünden muayene yaptıramadım

 6. Teymur dedi ki:

  TÜV Türk muayenesinde “Hatalı Jant ” ın “jant tip ölçüsüyle” alakası yok.Üretici aracınız el kitabına “15 inçlik jantta kullanabilir,16 inçlik jantta takarsınız” diyebilir.Teknik el kitabında araca takılabilecek teker ve jant ölçüleri yazar.Sorun 4 bijon delikli bir araca 8 bijon delikli, 5 bijon delikli bir araca 10 bijon delikli jant takmaktan geliyor.Bazı jantlar hem normal bijon vidalı hem de allen başlı takılabilir bijonlu imal edilmiş.Sorun bu jantlardan çıkıyor.TÜVTÜRK geri çeviriyor.Bu hatalı jantlardan jant satıcılarının elinde onlarca var.Muayeneye giderken aracınız 5 bijonlu ise jantınızın üzerinde bijonları takılmış 5 delikten fazla bijon deliği olmayacak kapatılmış olması sizi kurtarmaz.Aracınız ilk trafiğe çıktığındaki üzerindeki demirden jantla muayeneye gidin bakın jet gibi geçersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
OtoGüncel Oto Haber Sitesi
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser